Kaufland dorovnává konkurenci: Méně než 25 tisíc už brzy nikdo na výplatnici nenajde

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
3. 5. 2021 10:52
Obchodní řetězec Kaufland zvýší svým zaměstnancům od června minimální mzdu při plném úvazku na 25 tisíc korun, přidáno dostanou také brigádníci. Specializované pozice obdrží navíc příplatky za odbornost. Uvedla to společnost v pondělním tiskovém prohlášení. Kaufland se tak přidává ke konkurenci, která v řadě případů navyšovala mzdy se začátkem letošního roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Kaufland

Kaufland od června garantuje prodavačům po prvním roce od nástupu 26 tisíc korun a po druhém pak o další tisícikorunu více. Zaměstnanci na specializovaných pozicích, jako jsou například obslužné pulty, dostanou další příplatky za odbornost. 

Brigádníkům pak řetězec od června navýší odměnu na 140 korun za každou odpracovanou hodinu, respektive 155 korun pro brigádníky na obslužných pultech.

Kaufland působí v Česku od roku 1998, kdy otevřel první prodejnu v Kladně. Nyní zde provozuje přes 100 obchodů, ve kterých zaměstnává přibližně 15 tisíc provozních pracovníků. Patří do stejné německé maloobchodní skupiny Schwarz jako řetězec Lidl. Ten už loni v březnu navýšil nástupní plat prodavaček či pokladních na více než 28 500 korun měsíčně a po třech letech na 32 tisíc korun. V pražských prodejnách Lidlu jsou mzdy vyšší.

Na stejnou úroveň jako nyní Kaufland už v březnu navýšil mzdy konkurenční řetězec Penny Market. Zaměstnanci v prodejnách i v logistických centrech dostali v průměru o tři procenta více. "Základní mzda pokladní pracující na plný úvazek bez dalších příplatků tak je nyní minimálně od 25 tisíc korun do takřka 30 tisíc korun," uvedl mluvčí Tomáš Kubík.

Už v lednu pak navýšila mzdy zaměstnanců například Billa, a to plošně minimálně o tři procenta, v průměru pak o pět procent. Pracovníci také získali nárok na stávající benefity, jako jsou například stravenky v hodnotě 100 korun.

Mzdy zaměstnancům začátkem roku zvedl také řetězec Albert, a to minimálně o tři procenta, v průměru pracovníci dostali o šest procent více. 

Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu společnosti ManpowerGroup, už dříve pro on-line deník Aktuálně.cz připomněl, že růst mezd a benefitů v tomto odvětví byl velice rychlý hlavně v letech 2016 až 2019. Aktuálně se ale spíše zastavil. 

Podle Martina Svojše z Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO) bylo pro letošní rok dohodnuto navýšení mezd pracovníků ve většině řetězců právě o tři až pět procent. "Ideálně bychom si však představovali růst o sedm až deset procent," dodal.

Jak ukazují data portálu Platy.cz, prodavač v Česku měsíčně vydělá od 18 000 do 37 000 korun v závislosti na regionu a zaměstnavateli. Jak vyplývá z údajů řetězců, nejčastěji se plat pohybuje uprostřed těchto dvou částek. 

Pro srovnání - průměrná mzda v Česku podle Českého statistického úřadu v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostla o 6,5 procenta na 38 525 korun. 

 

Právě se děje

před 48 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy