Kaufland dorovnává konkurenci: Méně než 25 tisíc už brzy nikdo na výplatnici nenajde

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
3. 5. 2021 10:52
Obchodní řetězec Kaufland zvýší svým zaměstnancům od června minimální mzdu při plném úvazku na 25 tisíc korun, přidáno dostanou také brigádníci. Specializované pozice obdrží navíc příplatky za odbornost. Uvedla to společnost v pondělním tiskovém prohlášení. Kaufland se tak přidává ke konkurenci, která v řadě případů navyšovala mzdy se začátkem letošního roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Kaufland

Kaufland od června garantuje prodavačům po prvním roce od nástupu 26 tisíc korun a po druhém pak o další tisícikorunu více. Zaměstnanci na specializovaných pozicích, jako jsou například obslužné pulty, dostanou další příplatky za odbornost. 

Brigádníkům pak řetězec od června navýší odměnu na 140 korun za každou odpracovanou hodinu, respektive 155 korun pro brigádníky na obslužných pultech.

Kaufland působí v Česku od roku 1998, kdy otevřel první prodejnu v Kladně. Nyní zde provozuje přes 100 obchodů, ve kterých zaměstnává přibližně 15 tisíc provozních pracovníků. Patří do stejné německé maloobchodní skupiny Schwarz jako řetězec Lidl. Ten už loni v březnu navýšil nástupní plat prodavaček či pokladních na více než 28 500 korun měsíčně a po třech letech na 32 tisíc korun. V pražských prodejnách Lidlu jsou mzdy vyšší.

Na stejnou úroveň jako nyní Kaufland už v březnu navýšil mzdy konkurenční řetězec Penny Market. Zaměstnanci v prodejnách i v logistických centrech dostali v průměru o tři procenta více. "Základní mzda pokladní pracující na plný úvazek bez dalších příplatků tak je nyní minimálně od 25 tisíc korun do takřka 30 tisíc korun," uvedl mluvčí Tomáš Kubík.

Už v lednu pak navýšila mzdy zaměstnanců například Billa, a to plošně minimálně o tři procenta, v průměru pak o pět procent. Pracovníci také získali nárok na stávající benefity, jako jsou například stravenky v hodnotě 100 korun.

Mzdy zaměstnancům začátkem roku zvedl také řetězec Albert, a to minimálně o tři procenta, v průměru pracovníci dostali o šest procent více. 

Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu společnosti ManpowerGroup, už dříve pro on-line deník Aktuálně.cz připomněl, že růst mezd a benefitů v tomto odvětví byl velice rychlý hlavně v letech 2016 až 2019. Aktuálně se ale spíše zastavil. 

Podle Martina Svojše z Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO) bylo pro letošní rok dohodnuto navýšení mezd pracovníků ve většině řetězců právě o tři až pět procent. "Ideálně bychom si však představovali růst o sedm až deset procent," dodal.

Jak ukazují data portálu Platy.cz, prodavač v Česku měsíčně vydělá od 18 000 do 37 000 korun v závislosti na regionu a zaměstnavateli. Jak vyplývá z údajů řetězců, nejčastěji se plat pohybuje uprostřed těchto dvou částek. 

Pro srovnání - průměrná mzda v Česku podle Českého statistického úřadu v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostla o 6,5 procenta na 38 525 korun. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem. Bilanci ovlivnil obchod s ropou a plynem

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 49,4 miliardy horší. Bilanci negativně ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu.

"Vyšší dovoz táhne celkovou obchodní bilanci za letošní rok stále blíže k červeným číslům. V říjnu, obdobně jako v září, skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím v minusu. Dovoz byl nepříznivě ovlivněn zejména meziročním růstem cen fosilních paliv, ale i zvyšováním zásob zemního plynu před zimou," uvedl k říjnové obchodní bilanci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz zboží v říjnu meziročně klesl o 7,5 procenta na 331,6 miliardy korun, zatímco dovoz stoupl o 6,9 procenta na 349,8 miliardy Kč. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 2,7 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Český průmysl zrychlil pokles. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů

Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů a jejich dílů. Hodnota nových zakázek v průmyslu klesla o dvě procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba vyšší o 0,9 procenta.

"Říjnové výsledky průmyslu jsou do značné míry podobné těm zářijovým. Ve většině průmyslových odvětví produkce rostla. Problémy s dodávkami komponentů ve výrobě automobilů se však začaly projevovat i v navazujících odvětvích, například výrobě pneumatik," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba automobilů se proti loňskému říjnu snížila o třetinu. Pohoršila si také produkce pryžových a plastových výrobků a o více než čtvrtinu slabší výsledky zaznamenalo rovněž zpracování dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy