Kapři letos podraží, někde až o deset procent

pen
18. 12. 2007 18:05
Štědrovečerní večeře bude dražší, říkají rybáři
Výlov jihočeského rybníka.
Výlov jihočeského rybníka. | Foto: Tomáš Adamec

České Budějovice - Kapři se na letošním předvánočním trhu prodávají až o deset procent dráž než v minulých letech. Za dvouapůlkilového kapra, takzvaný výběr, si tak můžete oproti loňskému roku připlatit až o 40 korun navíc.

Informoval o tom deník Hospodářské noviny.

Důvodem zdražování ryb na domácím trhu jsou převážně rostoucí náklady na jejich produkci.

"Kvůli stále dražším energiím, pohonným hmotám a hlavně obilovinám, jimiž se ryby přikrmují, už nešlo ceny udržet" cituje deník Pavla Šovčíka, manažera marketingu a prodeje Rybářství Rychvald. Ten pro severní Moravu odhaduje ceny kaprů okolo 78 korun za kilogram kapra první třídy vážícího 1,5 až 2,5 kg a za "výběr" kolem 83 korun na kilogram. 

Oproti uplynulým dvěma rokům bude letošní předvánoční produkce ryb nižší, a to zejména kvůli jarním povodním a následnému suchu.

Rybářské odvětví je ale stabilizované a ryb by tak měl být stále dostatek. Kapr v něm představuje celých 88 procent rybí produkce, což odpovídá poptávce na domácím i zahraničním trhu. Zájem je hlavně o ryby živé, jejich zpracování se na trhu nedaří prosadit, neboť mu konkurují další druhy masa včetně zpracovaných sladkovodních ryb ze zahraničí.

Finanční pomoc z Bruselu

Situaci v rybářském odvětví by dle deníku mohla zásadně ovlivnit dotace z Evropského rybářského fondu, kterou tento měsíc schválila Evropská komise. Jde o částku 760 milionů, jež mají čeští rybníkáři vyčerpat do roku 2013. Dalších 240 milionů pak rybníkáři obdrží z českých státních zdrojů.

Celkem se tedy jedná o jednu miliardu korun, která půjde na investice do rybníků a jejich zázemí, do zpracovatelských podniků a na podporu prodeje.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy