reklama
 
 

Kapři letos podraží, někde až o deset procent

18. 12. 2007 18:05
Štědrovečerní večeře bude dražší, říkají rybáři

České Budějovice - Kapři se na letošním předvánočním trhu prodávají až o deset procent dráž než v minulých letech. Za dvouapůlkilového kapra, takzvaný výběr, si tak můžete oproti loňskému roku připlatit až o 40 korun navíc.

Informoval o tom deník Hospodářské noviny.

Důvodem zdražování ryb na domácím trhu jsou převážně rostoucí náklady na jejich produkci.

"Kvůli stále dražším energiím, pohonným hmotám a hlavně obilovinám, jimiž se ryby přikrmují, už nešlo ceny udržet" cituje deník Pavla Šovčíka, manažera marketingu a prodeje Rybářství Rychvald. Ten pro severní Moravu odhaduje ceny kaprů okolo 78 korun za kilogram kapra první třídy vážícího 1,5 až 2,5 kg a za "výběr" kolem 83 korun na kilogram. 

Oproti uplynulým dvěma rokům bude letošní předvánoční produkce ryb nižší, a to zejména kvůli jarním povodním a následnému suchu.

Rybářské odvětví je ale stabilizované a ryb by tak měl být stále dostatek. Kapr v něm představuje celých 88 procent rybí produkce, což odpovídá poptávce na domácím i zahraničním trhu. Zájem je hlavně o ryby živé, jejich zpracování se na trhu nedaří prosadit, neboť mu konkurují další druhy masa včetně zpracovaných sladkovodních ryb ze zahraničí.

Finanční pomoc z Bruselu

Situaci v rybářském odvětví by dle deníku mohla zásadně ovlivnit dotace z Evropského rybářského fondu, kterou tento měsíc schválila Evropská komise. Jde o částku 760 milionů, jež mají čeští rybníkáři vyčerpat do roku 2013. Dalších 240 milionů pak rybníkáři obdrží z českých státních zdrojů.

Celkem se tedy jedná o jednu miliardu korun, která půjde na investice do rybníků a jejich zázemí, do zpracovatelských podniků a na podporu prodeje.

autor: pen | 18. 12. 2007 18:05

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama