Kapra z kádě ne, baleného ano. Lidl zakázal prodej živých ryb před svými prodejnami

Aneta Řezníčková Aneta Řezníčková
8. 12. 2022 16:37
Kádě s živými kapry letos zákazníci před prodejnami Lidl neuvidí. Řetězec jako vůbec první v Česku letos jejich prodej zakázal, napsaly ve čtvrtek Hospodářské noviny (HN). Jako důvod prodejce uvedl udržitelnost a etické aspekty. Právě na to už několik let upozorňují ochránci zvířat. Ostatní řetězce, které možnost káďového prodeje nabízely, budou v tradici i letos pokračovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Už několik let bojuje organizace Vánoce bez násilí proti káďovému prodeji kaprů. Lidl je prvním z velkých řetězců v Česku, který tak vyjde ochráncům zvířat vstříc.

"Odpovědné podnikání pro nás znamená nabízet zákazníkům zboží nejvyšší kvality a zároveň se chovat k našemu okolí tak, aby naše činnost byla dlouhodobě udržitelná. I z toho důvodu jsme se letos rozhodli neumožnit prodej kaprů před našimi prodejnami," vysvětlil HN tiskový mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Kapry si však zákazníci budou moct nadále koupit již zabalené uvnitř prodejen. "Oproti klasickému 'stánkovému' prodeji je celý proces zpracování kaprů pod dohledem veterinární správy, u které je náš dodavatel zaregistrován, a probíhá podle nejpřísnějších norem s vysokými nároky na kontrolu kvality a zpracování pro maximální bezpečnost spotřebitele a co nejhumánnějším způsobem vůči rybám," dodal Myler pro Aktuálně.cz.

Káďový prodej pokračuje

Nabídku baleného kapra připravuje i konkurence. Ta na rozdíl od Lidlu ale neodmítá ani prodej živých ryb. Kádě s kapry tak budou letos k dispozici před některými obchody Tesco, Albert, Billa či Penny. "Pokud jde o prodej živých kaprů v blízkosti našich prodejen, ten u vybraných prodejen umožňujeme externím partnerům," upřesnil mluvčí Penny Tomáš Kubík.

Podobně to má konkurence. "Kapra vnímáme jako tradiční český vánoční pokrm a k této tradici patří i nákup ryb z kádí. Nicméně my kapry prodáváme pouze balené a naporcované v našich prodejnách, a nikoliv z kádí," podotkl ředitel komunikace prodejen Albert Jiří Mareček. I tento řetězec ovšem rybářům pronajímá k prodeji živých ryb své prostory před vybranými obchody.

Také podle Renaty Maierl z Kauflandu je prodej kaprů českou tradicí a zájem zákazníků o ně podle ní stále trvá. "Prodej živých kaprů bude probíhat na většině našich prodejen v termínu od 17. do 27. prosince," upřesnila.

Na kapry dohlédne inspekce

Na dodržování pravidel dohlíží Česká obchodní inspekce i Státní veterinární správa.

V seznamu pravidel, které vydala v roce 2011 na svých stránkách, zmiňuje například pracovní oděv a vybavení prodejců na stánku i to, jak kapra usmrtit. "Kapra nelze zaživa odšupinovávat, vytlačovat mu jikry anebo mlíčí, ohrožovat oči či brát ho za skřele," uvádí se v pravidlech. 

SZPI nabádá všechny, kteří mají v plánu kapra pořídit, aby usmrcení ryby nechali na odbornících. Neprofesionální přenášení živého kapra domů může rybě způsobit zbytečný stres, popřípadě utrpení při nešikovném usmrcování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy