Otevřené obchody přilákaly po měsících davy. Někde se dokonce tvořily dlouhé fronty

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
10. 5. 2021 14:46
Po více než čtyřech měsících se otevřely všechny obchody a čeští zákazníci toho využili. Nakupovali zejména obuv, zamířili i do opraven a knihkupectví. Fronty se ale tvořily jen menší. Lidé v pondělí také v obchodních centrech hned od rána využívali služeb kadeřníků a holičů, kteří mohli obnovit provoz před týdnem.
Pondělní otevření obchodů. | Video: Erika Šedivá
V pondělí 10. května 2021 po uvolnění vládních protiepidemických opatření znovu otevřela většina obchodů. Před některými se dokonce tvořily fronty. | Foto: ČTK
V pondělí 10. května 2021 po uvolnění vládních protiepidemických opatření znovu otevřela většina obchodů. Před některými se dokonce tvořily fronty. | Foto: ČTK
V pondělí 10. května 2021 po uvolnění vládních protiepidemických opatření znovu otevřela většina obchodů. Před některými se dokonce tvořily fronty. | Foto: ČTK
V pondělí 10. května 2021 po uvolnění vládních protiepidemických opatření znovu otevřela většina obchodů. Před některými se dokonce tvořily fronty. | Foto: ČTK
V pondělí 10. května 2021 po uvolnění vládních protiepidemických opatření znovu otevřela většina obchodů. Před některými se dokonce tvořily fronty. | Foto: ČTK

Kvůli druhé vlně pandemie vláda zakázala maloobchodní prodej od 22. října. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění povolila v prosinci, kvůli špatné epidemické situaci se ale většina prodejen po Vánocích už nesměla znovu otevřít.

Stravovací provozy v obchodních centrech mohou dále vydávat občerstvení jen s sebou, nesmějí fungovat dětské koutky, kina nebo fitness centra.

V pražském obchodním Centru Černý Most se fronty netvořily, přibylo v něm ale zákazníků. Někteří lidé nakupovali v hračkářstvích, další v knihkupectví, někteří šli do obchodů s oděvy či klenotnictví. Klidný provoz byl také v centru Arkády Pankrác. Ve většině prodejen byli zákazníci, kteří se ovšem vešli předepsané kapacity 15 metrů čtverečních na osobu, a personál tak nemusel regulovat provoz u vstupu.

V OC DBK stála zhruba desítka lidí před hodinářstvím. "Jsem zvyklá nosit hodinky na ruce. I když se na čas můžu podívat na mobilu, hodinky mi chyběly, a jsem ráda, že si je konečně můžu nechat spravit," řekla agentuře ČTK starší žena, která čekala před hodinářstvím. Další zákaznice uvedla, že na otevření hodinářství čeká už několik měsíců.

O něco rušněji bylo například v Liberci. Už půl hodiny před otevřením stáli zákazníci přede dveřmi zlatnictví a hodinářství U Kukačky v České Lípě, zavřeno tu měli od 27. prosince. "Stojí nám tu stále nějakých deset, 12 lidí," řekl ČTK spolumajitel Michal Buřič. Do malé provozovny se totiž za současných opatření vejdou jen dva zákazníci. Podle Buřiče přicházeli zákazníci hodně s nejrůznějšími opravami hodinek, ale i kvůli úpravám šperků, a také šperky nakupovali. "Máme i e-shop, ten se ale ještě pořádně nerozjel, a tak jsme ho moc nepoužívali," dodal.

Rušno bylo hned od rána také v nákupních centrech. Dlouhá fronta stála dopoledne třeba před obchodem H&M v nákupní galerii Central Jablonec.

V jihlavském nákupním centru Citypark mohlo díky dnešnímu dalšímu zmírnění vládních opatření proti koronavirové epidemii otevřít přes 50 prodejců. Někde museli lidé dopoledne na vstup i čekat, protože obchodníci musí omezovat počty nakupujících podle rozlohy obchodu. Zákazníky na to upozorňují tabulky na výlohách.

Spíše menší fronty zákazníků čekaly ráno už před otevřením před prodejnami knih v centru Plzně, které se po rozvolnění protiepidemických opatření mohly znovu otevřít po téměř pěti měsících. Přišli zejména dospělí, kteří už neměli co číst, senioři a maminky, kteří kupovali četbu dětem a mladí, kteří potřebovali učebnice na maturitu a na přijímací školy na vysokou školu, zjistila ČTK.

Obchody očekávají větší nápor právě v průběhu odpoledne, kdy se budou lidé vracet ze zaměstnání. "Zájem hned od rána je určitě velký," řekla Lenka Martínková z antikvariátu Černý pes v Plzni, do něhož mohou najednou maximálně tři lidé. Za první čtyři hodiny, kdy měla otevřeno přišlo přes 40 lidí, což je oproti dnům v běžné době hodně.

Největší fronty v centru byly opět před hodinářstvím, a to v centru plzeňské Sedláčkově ulici.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová.

"Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Homolové dítě z nehody vyvázlo s lehkým zraněním. Vrtulník ho přepravil do Fakultní nemocnice v Praze Motole.

Jedna žena utrpěla středně těžké zranění, skončila ve střešovické nemocnici. Ostatní cestující, dva muži a žena, měli lehká poranění. Záchranáři je odvezli do nemocnic v Kladně a Motole.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy