reklama
 
 

Jedy z odpadů se mohou vrátit do domácností jako hřebeny či hračky, varují ekologové

8. 2. 2018 17:32
Běžný spotřebitel nemá šanci přítomnost nebezpečných látek odhalit. Z obalu výrobku se nedozví ani to, zda byl vyroben z recyklátu.

Praha - Ekologům z organizace Arnika, kteří dlouhodbě sledují výskyt toxických látek, vadí nedostatečná legislativa pro výrobky z recyklovaných materiálů. V současnosti je možné, aby se do nich dostaly jedy a látky nebezpečné pro zdraví.

Ekologové nyní zveřejnili výzvu pro politiky, ve které chtějí přísnější a jednoznačná pravidla. Mluvčí Arniky Jiří Kaňa uvedl, že v recyklovaných výrobcích odborníci našli například látky poškozující nervový systém, imunitu a ohrožující plodnost mužů.

Nebezpečné látky se podle Arniky objevují ve stavebním materiálu, v kobercích, nádobí, kadeřnických pomůckách nebo hračkách pro malé děti. "Výrobu firmám přitom povoluje současná evropská legislativa," uvedl Kaňa.

Právě v některých hračkách pro děti a sponách do vlasů z recyklovaných plastů zjistili odborníci vysoké hodnoty takzvaných bromovaných zpomalovačů hoření. Ovlivňují hormonální, reprodukční a imunitní systém a mají vliv i na vývoj nervového systému a inteligenci dětí. Dalším problémem jsou změkčovadla, která mohou působit na hormonální systém a také na ledviny, játra a srážlivost krve.

Že se toxické látky dostávají v recyklovaných výrobcích dostávají do domácností, je podle Arniky "nepříjemné dědictví minulosti". "Dnes jsou při výrobě nového zboží zakázány, Evropská unie však firmám povolila jedovaté plasty recyklovat a vyrábět z něj další výrobky. Rizikové chemikálie nakonec běžně končí ve výrobcích z černého plastu," uvedla organizace.

Předseda Arniky Jindřich Petrlík už dříve řekl, že běžný spotřebitel nemá šanci přítomnost nebezpečných látek odhalit, z obalu výrobku se nedozví ani to, zda byl vyroben z recyklátu. Určitým vodítkem pro výskyt bromovaných zpomalovačů může být podle Petrlíka matně černá barva a někdy i slabý chemický zápach, což platí hlavně pro hřebeny, kartáče nebo spony.

Arnika ve své výzvě pro politiky požaduje mimo jiné "povinné značení složení výrobků jako u potravin nebo kosmetiky".

Chce také stejné bezpečnostní standardy pro nové i recyklované výrobky a zrušení výjimek, které umožňují recyklaci perzistentních organických polutantů. To jsou škodlivé látky, které se nerozkládají, hromadí se v přírodě a mohou cestovat s vodními a vzdušnými proudy na velké vzdálenosti.

Arnika ve svém prohlášení zdůraznila, že recyklaci chápe jako správnou cestu k šetření zdrojů. Chce z ní ale odklonit nebezpečné látky a "vrátit jí dobrou pověst".

"Proto povinností politiků je zrušení výjimek umožňujících recyklovat nebezpečné materiály, odstranění jedovatých plastů z recyklačního koloběhu a zákaz výroby nových produktů z toxického materiálu. Jedině tak budou spotřebitelé moci důvěřovat výrobkům z recyklovaných materiálů a cirkulární politika nabude smyslu," uvedla expertka na toxické látky Karolína Brabcová.

Výzvu i další informace o toxických látkách zveřejnila Arnika na webových stránkách kampaně Recykluj bez jedů. Připojila k ní i video, na němž na problém s nebezpečnými látkami v domácnosti upozorňuje herečka Simona Babčáková.

autor: ČTK | 8. 2. 2018 17:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama