Jedna koruna ze sta je bio. Obrat trhu farmářských prodejen stoupl na tři miliardy

ČTK ČTK
28. 4. 2016 12:45
Ve farmářských prodejnách Češi loni utratili procento celkových útrat za potraviny. Prodejci čekají růst zájmu a chtějí se dostat na tři procenta z celkových útrat.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Obrat trhu farmářských prodejen, včetně biopotravin, v Česku loni stoupl na tři miliardy korun, stále však jde o jedno procento celkových útrat Čechů za potraviny. Vyplývá to z dnešních údajů společnosti Sklizeno.

"Očekáváme, že do osmi let se trh dostane na tři procenta a dosáhne tak obratu kolem devíti miliard korun," uvedl spolumajitel sítě farmářských obchodů Sklizeno David Kukla.

Trh s kvalitními potravinami a biopotravinami má v Česku podle něho značný potenciál, neboť zájem se neustále zvyšuje. V Evropě poptávka v průměru roste o šest až osm procent ročně, těchto čísel ale zatím zájem Čechů podle něj nedosahuje.

Kromě biopotravin rostl v roce 2015 zájem i o takzvané raw potraviny (neprošly tepelnou úpravou) a o produkty pro speciální diety, tedy bezlepkové, bezlaktózové a dia varianty běžných potravin.

S růstem poptávky po farmářských potravinách i biopotravinách vznikají na trhu desítky nových prodejen. Mezi největší prodejce patří Sklizeno, Náš Grunt, MyFood Market, Food Story, Moje Kredenc či Country Life.

Poloviční podíl v síti farmářských obchodů Sklizeno získala minulý týden skupina Brno Investment Group podnikatele Petra Borkovce. Jde o investici v řádu desítek milionů korun. Borkovec, který je spolumajitelem poradenské společnosti Partners, již nyní vlastní síť My Food Market. Celkem chce dosáhnout na trhu s potravinami a delikatesami miliardového obratu.

Podle Borkovce by prodejny a bistra My Food letos mohly vykázat obrat přes 100 milionů korun a příští rok více než 250 milionů korun. "Velkoobchod a franšízová síť Sklizeno se přiblíží k půl miliardě obratu. I s naší online nabídkou v podobě e-shopu delikates a zdravého životního stylu a především online cateringu plánujeme v roce 2017 obrat přes miliardu korun," uvedl Borkovec.

My Food Market chce letos otevřít v ČR čtyři prodejny v obchodních centrech a v dalších dvou letech má v plánu 25 provozoven v ČR.

Nikdy o sobě nepochybuju tak, aby to ovlivnilo moje činy, dá se to naučit, říká investor a byznysmen Petr Borkovec. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy