Jedna koruna ze sta je bio. Obrat trhu farmářských prodejen stoupl na tři miliardy

ČTK ČTK
28. 4. 2016 12:45
Ve farmářských prodejnách Češi loni utratili procento celkových útrat za potraviny. Prodejci čekají růst zájmu a chtějí se dostat na tři procenta z celkových útrat.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Obrat trhu farmářských prodejen, včetně biopotravin, v Česku loni stoupl na tři miliardy korun, stále však jde o jedno procento celkových útrat Čechů za potraviny. Vyplývá to z dnešních údajů společnosti Sklizeno.

"Očekáváme, že do osmi let se trh dostane na tři procenta a dosáhne tak obratu kolem devíti miliard korun," uvedl spolumajitel sítě farmářských obchodů Sklizeno David Kukla.

Trh s kvalitními potravinami a biopotravinami má v Česku podle něho značný potenciál, neboť zájem se neustále zvyšuje. V Evropě poptávka v průměru roste o šest až osm procent ročně, těchto čísel ale zatím zájem Čechů podle něj nedosahuje.

Kromě biopotravin rostl v roce 2015 zájem i o takzvané raw potraviny (neprošly tepelnou úpravou) a o produkty pro speciální diety, tedy bezlepkové, bezlaktózové a dia varianty běžných potravin.

S růstem poptávky po farmářských potravinách i biopotravinách vznikají na trhu desítky nových prodejen. Mezi největší prodejce patří Sklizeno, Náš Grunt, MyFood Market, Food Story, Moje Kredenc či Country Life.

Poloviční podíl v síti farmářských obchodů Sklizeno získala minulý týden skupina Brno Investment Group podnikatele Petra Borkovce. Jde o investici v řádu desítek milionů korun. Borkovec, který je spolumajitelem poradenské společnosti Partners, již nyní vlastní síť My Food Market. Celkem chce dosáhnout na trhu s potravinami a delikatesami miliardového obratu.

Podle Borkovce by prodejny a bistra My Food letos mohly vykázat obrat přes 100 milionů korun a příští rok více než 250 milionů korun. "Velkoobchod a franšízová síť Sklizeno se přiblíží k půl miliardě obratu. I s naší online nabídkou v podobě e-shopu delikates a zdravého životního stylu a především online cateringu plánujeme v roce 2017 obrat přes miliardu korun," uvedl Borkovec.

My Food Market chce letos otevřít v ČR čtyři prodejny v obchodních centrech a v dalších dvou letech má v plánu 25 provozoven v ČR.

Nikdy o sobě nepochybuju tak, aby to ovlivnilo moje činy, dá se to naučit, říká investor a byznysmen Petr Borkovec. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy