Jak Češi nakupují? Sleva ovlivní devět z deseti lidí

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 4. 5. 2014 12:08
Nejvýznamnějším faktorem při nakupování je přijatelnost ceny, následují kvalita výrobku a jeho dostupnost, ukázal průzkum.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Veronika Skálová

Praha - Slevy a takzvané akční nabídky ovlivňují nákupní chování téměř devíti z deseti obyvatel České republiky. Za „velmi důležitý“ faktor při rozhodování o nákupu konkrétního výrobku je uvádí 41 procent lidí, pro dalších 46 procent je „spíše důležitý“. Jen pro dvě procenta nejsou slevy vůbec důležité.

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, který uskutečnila na reprezentativním vzorku čtyř tisíc obyvatel České republiky v rámci marketingového projektu Volba spotřebitele. Týká se rychloobrátkového zboží, tedy typicky potravin či drogerie.

Podíl lidí, pro které jsou akční nabídky důležitým faktorem při rozhodování, se v posledních čtyřech letech výrazněji nemění.

Ještě významnějším faktorem je však přijatelnost ceny – jako velmi důležitou ji uvedlo 64 procent lidí, za spíše důležitou dalších 34 procent. Na druhém místě uvedli respondenti kvalitu výrobku – velmi důležitá je pro 63 procent, spíše důležitá pro 35 procent lidí. Třetím podstatným faktorem je samotná dostupnost výrobku v prodejně. Čtvrté místo pak patří zmíněným slevám či akčním nabídkám.

Pro téměř dvě pětiny lidí jsou velmi důležité také dostatečné informace na výrobku. Pro čtvrtinu spotřebitelů je velmi důležité, že je produkt vyráběný v Česku. Doporučení známých nebo z internetu je podstatné pro téměř pětinu lidí, podobný počet považuje za zásadní i pečeť kvality nebo výsledek nezávislých testů. Po připočtení odpovědí „spíše důležité“ se nicméně u všech faktorů dostaneme nad dvě třetiny.

Ekologickou šetrnost výrobku označilo jako velmi důležitou sedm procent lidí, reklamu v obchodě pět procent, atraktivnost obalu čtyři procenta a bio původ tři procenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy