Výkupní cena jablek bude historicky nejnižší. Ovoce poničily kroupy, stěžuje si sadař

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
6. 9. 2018 15:38
Jarní mrazík i kroupy jsou noční můrou ovocnářů. Podle pěstitelů jablek se ale situace mění a i nedokonalé ovoce poškozené počasím si najde zákazníka.
Řetězce chtějí jenom hezké ovoce, říká ovocnář | Video: Jakub Zuzánek

Slaný - Většinu z dvousethektarových sadů ovocnářské firmy Ekofrukt obývají jabloně. Ročně kmenoví zaměstnanci i sezonní pracovníci natrhají zhruba čtyři tisíce tun jablek. Kromě jabloní v sadech najdeme i meruňky, hrušky, višně a třešně.

V sadech už začala sklizeň, firmu však v současné době firmu trápí nedostatek pracovníků. V regionu je o ně totiž nouze, jako velká konkurence v něm totiž působí velkosklad firmy Amazon, který organizuje bezplatný svoz zaměstnanců. Ekofrukt si tak musí vypomáhat agenturními "sběrači", celkově se v době sklizně počet zaměstnanců pohybuje kolem 150.

Letošní úroda bude vyšší než v minulých letech, kdy byla poznamenána jarními mrazy. Ovoce však poznamenalo opakované krupobití. Kroupy totiž mohou způsobit na jablkách tmavé skvrnky. Ty pak obchodní řetězce nechtějí, a ovoce tak Ekofrukt musí za výrazně nižší cenu prodávat na výrobu cideru a moštu.

Tomáš Richtr.
Tomáš Richtr. | Foto: Aktuálně.cz

"Letos je cena za kilo jablek do moštu historicky nejnižší. Loni jsme dostali šest až sedm korun, letos je to zhruba 1,7 až tři koruny," vysvětluje vedoucí obchodního oddělení rodinné firmy Tomáš Richtr mladší.

"V současné době řetězce tahle jablka nechtějí moc kupovat, protože chtějí jenom hezké ovoce," říká Richtr a ukazuje ovoce, které před měsíci potloukly kroupy. "Ale těmhle jablkům vůbec nic není," dodává Richtr.

Podle Richtra se ale situace pomalu mění. Rostoucí zájem o nedokonalé plodiny je prý znát z větší nabídky řetězců, které prodávají nevzhlednou zeleninu i ovoce, ale také z počtu lidí, kteří navštíví firemní prodejnu.

Před kroupami účinně chrání speciální protikroupová síť, ta je však podle Richtera velmi nákladná a v sadech Ekofruktu ji najdeme jen v jedné menší části.

Kromě krup je velkým nepřítelem úrody také jarní mrazík. Pokud se teplota v noci začne blížit nebezpečné hranici, vyrazí zaměstnanci firmy mezi stromy a zapalují speciální louče. Jako záložní plán má Ekofrukt domluvený vrtulník, který v případě potřeby poletí nízko nad zemí a promíchá studený vzduch s teplým. Stejné způsoby používají například vinaři.

"Příští rok plánujeme zvětšit biosad jablek. Letos jsme otevřeli firemní prodejnu a plánujeme nabídnout i samosběr," představuje plány firmy Richtr.

Celková sklizeň ovoce v Česku (v tunách):

rok jablka hrušky meruňky třešně višně
2014 128 292 3 729 2 317 2 434 5 020
2015 155 361 8 921 2 238 2 443 5 804
2016 124 997 6 541 782 2 535 6 678
2017 105 280 3 947 1 019 1 999 4 202

Ceny jablek podle posledních dat Českého statistického úřadu v květnu pokořily hranici 40 korun za kilogram. Cenu hnala vzhůru především nízká úroda v loňském roce. Česká produkce uspokojí zhruba polovinu tuzemské poptávky po jablkách, zbytek zajišťuje dovoz z ciziny. Loňské jarní mrazy ovšem zasáhly celý kontinent.

Čeští ovocnáři se však musí vyrovnávat také s levnou konkurencí především z Polska. V českých obchodech, které nabízí tamní jablka, byla ovšem již sedmkrát zajištěna dodávka ovoce, která obsahovala zakázaný pesticid. O případu jsme psali zde.

 

Právě se děje

Další zprávy