Izraelský řetězec, který zaujal levnou kávou, plánuje expanzi do Česka

ČTK ČTK
18. 12. 2017 16:45
Společnost Cofix začne udělovat franšízu na provoz kaváren pod názvem Cofix po celém světě. Začít chce v Pobaltí, České republice, Španělsku a Británii.
Kavárna Cofix
Kavárna Cofix | Foto: Cofix

Jeruzalém - Izraelský řetězec diskontních kaváren Cofix plánuje v příštím roce výraznou expanzi v Rusku i v zemích Evropské unie. Chystá se i do České republiky. Firma dnes uvedla, že již podepsala smlouvu o zřízení mezinárodní společnosti, ve které bude mít 30procentní podíl.

Nově vytvořená mezinárodní společnost bude udělovat franšízu na provoz kaváren pod názvem Cofix po celém světě. Začít chce v Pobaltí, České republice, Španělsku a Británii.

Cofix ale hodlá expandovat i v Rusku. Na konci letošního roku má mít 39 provozoven v Moskvě a čtyři v Petrohradě. Do konce příštího roku chce mít v Rusku 180 provozoven.

Podnik zahájil činnost v Izraeli v roce 2013 po masových protestech kvůli vysokým životním nákladům. Za šálek kávy chtěla firma pět šekelů (31 korun), což byla méně než polovina toho, co účtovaly jiné kavárny v Izraeli. Letos cenu zvýšila na šest šekelů (37 korun).

Kromě kávy nabízí za stejnou cenu i další produkty, například sendviče, pečivo, džusy, dezerty nebo zmrzlinu. V současné době má Cofix po celém Izraeli 167 provozoven, uvedla agentura Reuters.

Firma chystá rozšířenou nabídku kávy a dalších položek za osm šekelů (50 korun) a kompletní jídlo za 12 až 15 šekelů (74 až 93 korun).

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy