Ceny rostou pomaleji. Přehled ukazuje, které potraviny stojí méně než před měsícem

Aneta Řezníčková Aleš Vojíř Jiří Kropáček Aneta Řezníčková, Aleš Vojíř, Jiří Kropáček
Aktualizováno 15. 4. 2023 17:13
Meziroční inflace v březnu zpomalila na 15 procent. Meziměsíčně pak ceny vzrostly jen velmi lehce. Analytici však nadšení z možného zlevňování mírní. Nadále totiž stoupají ceny například u většiny jídla. Aktuálně.cz sestavilo přehled potravin, které naopak v porovnání s únorem zlevnily. Mimo sezonní zeleninu a ovoce šlo například o vejce, olej či jogurty.

Spotřebitelské ceny meziročně zpomalují růst již druhý měsíc v řadě. Jedná se dokonce o nejnižší hodnotu od loňského dubna. Na oslavu je ale podle analytiků stále ještě brzy.

"Většina tohoto zpomalení je ovlivněna vývojem loňské vyšší srovnávací základny," připomíná Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu. Jde o porovnání míry inflace ze stejného měsíce loňského roku, kdy již v Česku docházelo k prudkému zdražování.

Inflace se podle čerstvých dat statistiků zmírnila hlavně kvůli dopravě a bydlení. "Pozorované uklidnění do značné míry vyplývá z cen energií, které již dost dobře ani neměly kam dále růst, dopravy, kde se jedná o efekt levnějších pohonných hmot, a rekreací, kde je zlevňování po skončení zimního období dovolených standardem," vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Zatímco pohonné hmoty a oleje v březnu poklesly meziměsíčně o 1,8 procenta, v případě zemního plynu to bylo zlevnění o 1,4 procenta.

Levnější máslo

Takzvané poptávkové kategorie - tedy ty určující pro udržitelné snížení inflace - ale podle Hradila mnoho důvodů k optimismu zatím nedávají. "K silnému růstu cen se zde vrátily oděvy a obuv a také stravování a ubytování. Příliš nepotěšily ani potraviny, které namísto vyhlíženého zlevnění vykázaly další zdražení, byť mírnějším tempem," dodává. 

Za jídlo tak Češi v březnu zaplatili skoro o čtvrtinu (23,5 procenta) více než před rokem. Veškeré potraviny ze spotřebního koše, které statistický úřad sleduje, zdražily - s výjimkou másla, které v březnu stálo o 5,4 procenta méně než 12 měsíců nazpět.

Meziměsíčně ceny potravin také rostly, i když jen o 0,4 procenta. Z toho zelenina hned o pět procent. Na druhou stranu vybraná sezonní zelenina a ovoce zlevňovaly. Příkladem je brokolice (13 procent), květák (11,6 procenta) či hroznové víno (11,3 procenta).

Lidé ale v březnu zaplatili méně i za některé nesezonní potraviny - konkrétně vejce byly meziměsíčně o desetinu levnější. Jak ukazuje přehled Aktuálně.cz, ceny klesly u oleje, taveného sýru, kakaa, jogurtů či kávy. 

Jednociferná inflace až v červenci

Ve středu zveřejnilo ministerstvo financí výhledy na očekávaný pokles inflace. Ta by měla spadnout pod 10procentní hranici v červenci. Letošní minimum pak očekává ministerstvo v září, kdy by inflace měla dosáhnout 7,1 procenta. Začátkem příštího roku by měla poklesnout k 2,5 procenta. 

S jednocifernou inflací v druhé polovině letošního roku počítá většina odhadů. "Dvouciferná inflace letos ustoupí a my si konečně budeme moci zvyknout na novou hladinu cen, která s námi snad zůstane delší dobu," dodává Mücková.

Zajímá vás cena konkrétní položky? Její vývoj v rámci spotřebního koše si můžete zjistit i sami. Stačí si vybrat z následujícího přehledu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy