Web Ikey trápila technická chyba. O hackerský útok nešlo, tlumí strach o data mluvčí

Ekonomika Ekonomika
11. 5. 2021 16:37
Webové stránky Ikea.cz v úterý bojovaly s technickým problémem. Pokud je chtěl uživatel navštívit, vyskočilo na něj okno, které požadovalo zadání uživatelského jména a hesla. Návštěvník mohl zadat libovolné údaje a na stránky se dostal. Zatímco začaly kolovat zprávy o útoku podvodníků lovících osobní data, mluvčí nábytkářského řetězce Pavel Šašek uvedl, že se jednalo o technickou závadu.
Webové stránky Ikea.cz se potýkaly s technickou závadou. Pokud je chtěl uživatel navštívit, vyskočilo okno, které po zadání libovolných údajů uživatele pustilo dál.
Webové stránky Ikea.cz se potýkaly s technickou závadou. Pokud je chtěl uživatel navštívit, vyskočilo okno, které po zadání libovolných údajů uživatele pustilo dál. | Foto: Aktuálně.cz

Redakce on-line deníku Aktuálně.cz zaznamenala problémy s přihlašováním kolem 15:00. Mluvčí Ikey Pavel Šašek krátce nato sdělil, že jde zřejmě o technickou závadu, kterou společnost řeší. "Zatím nemáme více informací," doplnil. Před čtvrtou hodinou se již chyba nevyskytovala, Šašek následně potvrdil, že skutečně šlo o krátkodobou technickou chybu, která byla odstraněna.

Pokud chtěl uživatel webové stránky Ikea.cz navštívit, vyskočilo na něj okno, které požadovalo zadání uživatelského jména a hesla, jak zachycuje titulní fotografie článku. Uživatel mohl zadat jakékoliv údaje.

Podle odborníka na kyberbezpečnost Martina Hallera se jednalo o chybu konfigurace. "Cokoliv zadáváte a posíláte vzdálenému serveru - jako v tomto případě -, tak vzdálený server může sbírat a ukládat. To, zdali tak činí, vědí jen jeho správci, vy ne. Ti jediní vědí, proč se tam žádost o přihlašování najednou objevila - zda to někdo udělal záměrně, nebo chybou," vysvětlil pro Aktuálně.cz Haller.

Za riziko pak označil to, když návštěvník zadá jméno a heslo, které normálně používá u jiné služby, protože si bude myslet, že by ho stránky nepustily dál. "Tyto přihlašovací údaje pak může někdo posbírat, technicky to možné je. Jde ale o spekulaci. Museli bychom znát konfiguraci daného serveru, abychom to mohli potvrdit nebo vyvrátit," uvedl Haller. 

Ikea podle Šaška nemá informace o tom, že únik dat hrozil. Podle něj nešlo o hackerský útok, nýbrž interní problém.

Haller doplnil, že je takový druh technické chyby snadné odstranit. "Něco takového by vůbec nemělo vzniknout, ale pokud to dělá člověk, který tomu rozumí, tak mu náprava zabere pět minut," řekl. Pokud by ale problém přetrvával i dlouho poté, co ho někdo nahlásil, už by to podle něj budilo pochybnosti. 

Před Ikeou stály fronty zákazníků. Největší nápor je v oddělení kuchyně a ložnice (video z 11. 5. 2020)

Před Ikea stály fronty zákazníků. Největší nápor je v oddělení kuchyně a ložnice | Video: Erika Šedivá
 

Právě se děje

před 38 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy