Ikea spustí v Praze první výdejní boxy. Dostane do nich i nábytek či matrace

Ekonomika Ekonomika
23. 6. 2021 12:21
Ikea v pondělí na pražském Zličíně spustí službu samoobslužných výdejních boxů. Zákazníci si do nich mohou objednat všechno zboží, které lze koupit na e-shopu nábytkářského gigantu, včetně rozměrného nábytku či matrací. Později v letošním roce začnou fungovat samoobslužné výdejní boxy také v Brně a v Praze na Černém Mostě.
Výdejní boxy Ikea.
Výdejní boxy Ikea. | Foto: Ikea

Výdejní boxy, které mají šest různých velikostí, se budou nacházet v blízkosti obchodních domů Ikea a budou podle společnosti přístupné sedm dní v týdnu, 24 hodin denně.

Zákazník, který si zboží objedná, zaplatí on-line e-shopu a zvolí si službu Klikni a vyzvedni a následně vyzvednutí v boxu.

"Až bude vaše objednávka připravena k vyzvednutí, obdržíte SMS s kódem, který zadáte na obrazovce umístěné na výdejních boxech Ikea. Po zadání kódu se automaticky otevřou dvířka boxu, ve kterém se nachází vaše objednávka. Pokud se nevejde do jedné skříňky, rozdělíme ji a umístíme ji do několika boxů. V takovém případě obdržíte dva kódy, abyste si mohli vyzvednout kompletní objednávku," vysvětluje Jana Jakubcová, manažerka projektu z oddělení logistiky. Na vyzvednutí má zákazník tři dny.

Od 28. června si mohou zákazníci objednávat zboží do výdejních boxů v Praze na Zličíně, kterých je 44 a nacházejí se vlevo od východu z obchodního domu Ikea. Později pak začnou fungovat také výdejní boxy v Praze na Černém Mostě (21 boxů vpravo od východu) a v Brně (45 boxů na parkovišti naproti vchodu).

"Cena za použití výdejních boxů je stejná jako za službu Klikni a vyzvedni v obchodních domech. Začíná tedy na 49 Kč u objednávek do 15 kg a maximálně pak za ni zákazníci zaplatí 499 Kč v případě objednávek, jejichž hmotnost přesahuje 200 kg," dodává společnost.

"Věříme, že si výdejní boxy naši zákazníci oblíbí stejně jako například v Maďarsku, kde na jedno stanoviště připadá denně v průměru 15 vyzvednutých objednávek," doplňuje Jakubcová.

Ikea na jaře také spustila mobilní výdejní místa v Moravskoslezském kraji, která tak doplnila síť šesti kamenných výdejních míst v regionech (Hradec Králové, Liberec, Olomouc, Zlín, Plzeň, České Budějovice). V letošním roce plánuje otevřít další výdejní místa také v Karlovarském a Ústeckém kraji a 15. července otevírá plánovací studio v Praze na Chodově.

Výdejní boxy provozuje například i největší e-shop Alza, ten má k dispozici zhruba 640 AlzaBoxů po celém Česku, další má na Slovensku a v Maďarsku, celkem přes 1000. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy