IKEA přestane nabízet papírové tašky na jedno použití

ČTK ČTK
11. 11. 2013 15:50
Náhradou mají být modré plastové tašky k opakovanému použití, zlevní na devět korun
Foto: IKEA

Praha - Nábytkářský řetězec IKEA přestane zákazníkům nabízet papírové tašky na jedno použití. Ty v nabídce nahradí modré plastové tašky k opakovanému použití, které firma zlevnila z 19 na devět korun.

Řetězec uvádí, že jde o šetrnější a udržitelnější řešení v rámci podnikání. "Jedním z našich přístupů je i opakované používání výrobků a tím minimalizování odpadu. IKEA proto nahrazuje jednorázové papírové nákupní tašky taškami určenými pro opakované použití, které mají delší životnost a jsou také plně recyklovatelné," uvedl manažer pro udržitelný rozvoj Vladimír Víšek.

Evropská komise před týdnem představila plán na omezení plastových tašek na jedno použití v obchodech. Zavedením poplatků, omezením při uvádění na trh, ale případně i zákazem by měly členské země Evropské unie snížit jejich používání.

Státy si mají samy vybrat, která konkrétní opatření budou v jejich případě nejvhodnější. Lehké plastové nákupní tašky, které lidé často použijí jen jednou, mohou v životním prostředí přetrvávat stovky let.

Počty plastových tašek, které obchodníci prodají či rozdají zákazníkům, v posledních letech klesají. Češi podle obchodníků více využívají tašky na více použití či z ekologických materiálů.

V roce 2007 počet použitých igelitových tašek ministerstvo životního prostředí odhadlo v ČR až na tři miliardy ročně, od té doby ale řetězce jejich nabídku zdarma omezily. Průměrný Evropan podle údajů komise ročně spotřebuje kolem 500 plastových tašek.

 

Právě se děje

Další zprávy