IKEA přestane nabízet papírové tašky na jedno použití

ČTK ČTK
11. 11. 2013 15:50
Náhradou mají být modré plastové tašky k opakovanému použití, zlevní na devět korun
Foto: IKEA

Praha - Nábytkářský řetězec IKEA přestane zákazníkům nabízet papírové tašky na jedno použití. Ty v nabídce nahradí modré plastové tašky k opakovanému použití, které firma zlevnila z 19 na devět korun.

Řetězec uvádí, že jde o šetrnější a udržitelnější řešení v rámci podnikání. "Jedním z našich přístupů je i opakované používání výrobků a tím minimalizování odpadu. IKEA proto nahrazuje jednorázové papírové nákupní tašky taškami určenými pro opakované použití, které mají delší životnost a jsou také plně recyklovatelné," uvedl manažer pro udržitelný rozvoj Vladimír Víšek.

Evropská komise před týdnem představila plán na omezení plastových tašek na jedno použití v obchodech. Zavedením poplatků, omezením při uvádění na trh, ale případně i zákazem by měly členské země Evropské unie snížit jejich používání.

Státy si mají samy vybrat, která konkrétní opatření budou v jejich případě nejvhodnější. Lehké plastové nákupní tašky, které lidé často použijí jen jednou, mohou v životním prostředí přetrvávat stovky let.

Počty plastových tašek, které obchodníci prodají či rozdají zákazníkům, v posledních letech klesají. Češi podle obchodníků více využívají tašky na více použití či z ekologických materiálů.

V roce 2007 počet použitých igelitových tašek ministerstvo životního prostředí odhadlo v ČR až na tři miliardy ročně, od té doby ale řetězce jejich nabídku zdarma omezily. Průměrný Evropan podle údajů komise ročně spotřebuje kolem 500 plastových tašek.

 

Právě se děje

před 10 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy