Sběratelé rarit zbystřili, Ikea nabídne limitovanou módní kolekci oblečení i doplňků

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 28. 6. 2021 15:01
Tričko, mikina či taška. Nábytkářský gigant Ikea přichází na český trh s limitovanou kolekcí oblečení a doplňků, na pultech obchodních domů a v e-shopu se objeví ve čtvrtek. Informovala o tom společnost ve svém tiskovém prohlášení. Podobné limitované edice se přitom u Čechů často těší oblibě. Úspěch u zákazníků sklidila například loňská omezená nabídka oblečení německého řetězce Lidl.
Limitovaná módní kolekce Ikey.
Limitovaná módní kolekce Ikey. | Foto: Ikea

"Jde o naši první kolekci, která jako hlavní motiv využívá oficiální logo Ikey. K oblečení a doplňkům přistupujeme podobně jako k bytovému zařízení. Důležitá je jednoduchost a každodenní funkčnost. Druhým motivem je čárový kód, který zas odkazuje na náš bestseller, knihovnu BILLY," vysvětluje Karl Doctor, manažer prodeje pro Ikea Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

Mezi výrobky budou i lahve na vodu nebo speciální tašky. Kolekci vyvinula firma v Japonsku ve spolupráci se švédskou centrálou. V Japonsku byla uvedena na trh už v polovině loňského roku.

Vlastní kolekci oblečení s výrazným korporátním logem nabídl loni svým zákazníkům například řetězec Lidl. Sám přitom přiznal, že ji vnímá ironicky. Zájem o ni ale řetězec překvapil, a kvůli zájmu přistoupil k dalším dodávkám.

Podle expertů se zákazníci díky limitovaným edicím cítí výjimečnější. "Speciální sběratelské edice jsou běžné u celé řady výrobků od náramkových hodinek po automobily. Lidé mají limitované edice velice rádi, protože díky nim mohou vystoupit z davu a cítit se jedinečně," vysvětluje ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Na sběratelství raritních předmětů lze rovněž podle ekonomů dobře vydělat, je však nutné správně odhadnout, jak se bude vyvíjet cena sbíraných předmětů. 

Například v případě Lidlu se loni některé limitované kousky, jako třeba obuv, prodávaly na bazarech za mnohonásobně vyšší ceny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy