reklama
 
 

Těžké kovy ve vánoční večeři? Nový test varuje, jak se vyhnout nebezpečným dárkům

15. 12. 2015 12:07
Osm z deseti vzorků zdobného nádobí obsahovalo v dekoru toxické těžké kovy – především olovo a kadmium. Riziková je také bižuterie, ukázal test neziskové organizace Arnika.

Praha – Jako dárky pod vánoční stromy nekupujte hrnky a sklenice s potiskem. Tak se dají zjednodušit výsledky šetření neziskové organizace Arnika, která testovala běžně dostupné spotřebitelské zboží na obsah těžkých kovů.

Arnika pomocí ručního rentgenového analyzátoru testovala celkem zhruba 200 výrobků a jako riziková jí vedle zdobného nádobí vyšla také bižuterie. Naopak v hračkách nebo sportovních potřebách test těžké kovy neodhalil.

Osm z deseti vzorků zdobného nádobí obsahovalo v dekoru toxické těžké kovy – především olovo a kadmium.

"Pouhým pohledem na zdobení možného štědrovečerního nádobí je možno zjistit, že dekor mírně vystupuje a v řadě případů má tendenci se odlupovat. Pokud by se těžké kovy z nádobí dostaly do jídla, je to problém. Těžké kovy mají negativní účinky na funkci ledvin, krvetvorbu, nervový systém, a mohou dokonce působit i karcinogenně," říká Jitka Straková z Arniky.

Straková také poukazuje na to, že řada těchto vzorků pravděpodobně splní legislativní limity, které podle ní nesprávně předpokládají, že jedinou cestou, jak se těžké kovy mohou dostat do těla, je situace, kdyby lidé nádobí olizovali. Používání těžkých kovů ve výrobcích pro spotřebitele by mělo být podle Arniky úplně zakázáno. Dnes zákon určité množství těžkých kovů toleruje.

Nejvíce opatrní by podle Arniky měli lidé být při nákupu bižuterie. "Jednalo se o náušnice. Z patnácti vzorků byly tři pozitivní a obsahovaly nejvyšší hodnoty olova v rámci aktuálního šetření," říká Karolína Brabcová, vedoucí spotřebitelských kampaní v Arnice.

Organizace podává kvůli výrobkům s obsahem těžkých kovů podnět na pražskou hygienickou stanici. Arnika doporučuje upřednostňovat při nákupu tohoto zboží dávat přednost kvalitě a doporučuje výrobky z přírodních materiálů nebo věnovat pozornost různým certifikátům kvality a bezpečnosti. Speciálně u hrnků a skleniček pak doporučuje kupovat nádobí bez potisku.

autor: Ekonomika | 15. 12. 2015 12:07

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama