HiPP dodával do Chorvatska přesnídávky nižší kvality. Zákazníci to tak chtěli, tvrdí firma

ČTK ČTK
26. 9. 2017 9:34
Výrobky dodané do Chorvatska obsahovaly nižší podíl zeleniny a omega-3 nenasycených mastných kyselin než ty německé. Zatímco recept u německých výživ pro kojence v minulosti výrobce upravil, v případě chorvatských zůstal obsah jednodušší kvůli oblibě tamních zákazníků, uvedla firma. Mluvčí společnosti HiPP zároveň uvedla, že obsah produktů byl jasně stanoven na jejich etiketách. Nyní chce firma produkt v Chorvatsku nahradit výrobkem stejné kvality jako v Německu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Záhřeb - Německá firma HiPP dodávala do Chorvatska kojeneckou výživu nižší kvality, než měl identický produkt prodávaný v Německu. Vyplývá to ze studie chorvatského potravinářského úřadu, o které informoval britský list The Guardian. Výrobky dodané do Chorvatska obsahovaly nižší podíl zeleniny a omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Kojenecká výživa dodávaná do Německa a Chorvatska se podle studie potravinářského úřadu lišila v barvě, chuti, aromatu a množství řepkového oleje (1,9 procenta proti 1,7 procenta). Právě olej je přitom zdrojem omega-3 mastných kyselin přínosných pro růst dítěte.

Na problém nižší kvality výrobků na trhu zemí střední a východní Evropy upozorňují dotčené státy včetně Česka několik let. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker praxi rozdílné kvality tento měsíc v projevu v Evropském parlamentu odsoudil, podle něj ji unijní právo zakazuje.

Mluvčí společnosti HiPP uvedla, že obsah produktů byl jasně stanoven na jejich etiketách. Firma podle ní recepturu v minulosti přizpůsobila tak, aby splňovala poptávku německých zákazníků. "Původní recept byl v Chorvatsku velmi populární právě kvůli svému jednoduchému obsahu, což je důvod, proč jsme ho nezměnili," dodala. Firma chce produkt v Chorvatsku nahradit výrobkem stejné kvality jako v Německu.

Rozdíly v kvalitě mezi produkty na německém a chorvatském trhu zjistil chorvatských úřad i u jiných výrobků, mimo jiné například v Nutelle nebo pracích prostředcích Ariel.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s nabídne v lednu v dražbě malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby´s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů (2,32 miliardy korun). Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou totiž mimořádné vzácné, napsala agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," řekl Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů.

"Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, ho (obraz) řadí mezi výkvět," pokračoval Apostle. "Svým způsobem jsou to ty nejvíce osobní věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou," dodal.

Aukční síň přitom soudí, že navzdory pandemii covidu-19, která způsobila po celém světě značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat až za za 100 milionů dolarů (2,32 miliardy korun). Poslední dílo, které dosáhlo takových závratných výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorské síni Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů (přes 2,5 miliardy korun).

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy