Globus přestavuje obchody, zvýrazní vlastní pečivo a maso

Lucie Hrdličková, Hospodářské noviny
23. 11. 2014 17:04
Řetězec plánuje také postupně rozšířit vlastní kavárny do všech patnácti prodejen.
Z vlastní výroby.
Z vlastní výroby. | Foto: ČTK

Praha – Obchodní řetězec Globus v Česku roste a chce se ještě více zviditelnit. Postupně přebuduje svých patnáct hypermarketů, představí nový koncept a na jaře ho podpoří marketingovou kampaní.

Globus je u zákazníků populární třeba nabídkou svého masa, které pochází z vlastní porážky přidružené k obchodům. V obchodech má také svoji pekárnu s čerstvým nerozpékaným pečivem a řadu lokálních produktů od místních dodavatelů.

Podle marketingového šéfa Globusu Bronislava Matyška to ale v určité chvíli přestalo stačit. Vznikla totiž další konkurence – nové obchody, farmářské trhy či malé pekárničky.

Žádný nový hypermarket

Globus, patřící již páté generaci německé obchodnické rodiny Bruchů, teď pracuje na strategii, jak se klientům přiblížit. „Fyzicky blíž lidem nepůjdeme, příští rok nepostavíme žádný nový hypermarket,“ řekl Matyšek Hospodářským novinám.

V brzké době se společnost podle něj chystá představit nový koncept. S největší pravděpodobností půjde o službu podobnou internetovému obchodu, která ale nebude typickým e-shopem. „V Česku zatím nemá chystaný koncept obdoby,“ tvrdí bez dalších podrobností marketingový ředitel.

Obchody se budou modernizovat a budou jinak uspořádány – změnou už prošel Globus na pražském Zličíně. „Hypermarket bude navenek dál krychlí, ale z těch obchodů musí vystupovat řemeslná výroba,“ uvedl Matyšek.

Pekárny, ne rozpékárny

Globus je oproti zbytku trhu specifický v tom, že zaměstnává spousty vlastních pekařů či řezníků. V obou případech jde skoro o tisícovku. Celkově přitom firma zaměstnává v tuzemsku téměř šest tisíc lidí.

„Pracujeme s učňovskými obory, třeba řezníci u nás skládají zkoušky,“ přiblížil Matyšek. „Kdyby Globus nepekl, ale rozpékal, stačila by mu v úseku pečiva třetina zaměstnanců,“ dodal.

Řetězec plánuje také postupně rozšířit vlastní kavárny do všech 15 prodejen.

„Pojmy jako ,pečeme‘ se najednou vykrádají v mediální masáži. Musíme teď vysvětlit, co skutečně znamená péct, musíme víc mluvit,“ říká Matyšek.
V Lidlu či Kauflandu se vesměs dopékají rozmražené produkty, pečivo rozpékají také v supermarketech Albert. Nové pokusy se objevují i s řeznictvím. Třeba Tesco bude pronajímat prostor uvnitř prodejen řezníkům z Kosteleckých uzenin.

Nejlepší výsledek za poslední roky

Podle předběžných výsledků měl Globus v posledním finančním roce (končícím v červnu 2014) nejvyšší zisk za poslední čtyři roky. „Při tržbách 23 miliard korun jsme vydělali zhruba 200 milionů korun,“ říká Matyšek.

„Daří se nám vydělávat, protože máme pořád podíl obratu ve slevových akcích nižší než konkurence. Chytřeji zlevňujeme. Jen určité zboží v letácích zlevníme všem. Další zvýhodnění nabízíme ve věrnostním programu jen lidem, kteří se k nám vracejí,“ vysvětlil Matyšek.

Češi podle něj chodí do hypermarketů Globus pro největší nákupy ze všech obchodů. Odvolává se přitom na údaje výzkumné společnosti Incoma GfK.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy