Foto: Z tvořítka do kárátka. Užijte si dětský den v továrně na gumové medvídky

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Tomáš Hájek pracuje pro Nestlé (dříve Čokoládovny Praha) téměř tři desetiletí. Do firmy nastoupil v roce 1988 po studiu Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni. "V závodě, v němž jsem pracoval, se vyráběly jen čokoládové dezerty a duté figurky. V roce 1995 mi ukázali staré formy na želé, zda bych uměl něco podobného vytvořit. Tak jsem to zkusil," popisuje Hájek, jak se dostal k vyřezávání formiček.
Na začátku výroby je vždy požadavek zákazníka (marketingového oddělení), jak má nový výrobek vypadat. Někdy ho jde přijmout bez výhrad, jindy je třeba vysvětlit, že pokud má být vyroben například z napěněné hmoty, s náplní či obalován v kyselých krystalkách, tak nemůže mít tolik detailů jako hladké želé.
Konečnou podobu nového bonbonu pak Hájek vyryje do sádry (vlevo) a ze speciální gumy vyrobí první matrici (vpravo), která se vylije speciální dentální sádrou a vznikají první zkušební formičky (modré dole). Z nich se vyrobí zkušební várka bonbonů, která odhalí, zda je potřeba na základní formičce něco upravit či ne.
Pokud je vše v pořádku, vyrobí se "tvořítko", což je deska, na níž jsou nalepeny stovky (podle velikosti bonbonů) stejných sádrových formiček. "Do škatulky si dám zhruba 20 až 40 náhradních kousků, kdyby se náhodou nějaký odlomil, ale jedna forma vydrží běžně i několik let výroby."
Foto: Jakub Plíhal
Iva Špačková Jakub Plíhal Iva Špačková, Jakub Plíhal
1. 6. 2017 9:24
Víte, že gumový medvídek je podobně náročný jako žena, která se chystá na ples? Než se k vám vydá, potřebuje na zkrášlení pudr nebo lešticí olej. Zjistili jsme to v továrně Sfinx v Holešově, kde firma Nestlé vyrobí ročně téměř deset tisíc tun želatinových bonbonů. Jejich tvar vytváří více než dvě desetiletí jeden člověk - Tomáš Hájek. Želé bonbony se za tu dobu změnily. Dříve byly veliké a hladké, nyní jsou mnohem členitější a menší. Podívejte se, jak vznikají. Pro vstup do galerie klikněte na první snímek.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy