Foto: Jak se degustuje adventní kalendář. Nejlepší byl z Německa, nejhorší z Česka

Foto: Jak se degustuje adventní kalendář. Nejlepší byl z Německa, nejhorší z Česka
Adventní kalendáře jsme nakoupili v běžné obchodní síti - supermarketech a hypermarketech. Do testu jsme zařadili 12 mléčných čokolád či pochoutek. Aby byly navzájem porovnatelné, zařadili jsme jen ty, co neměly žádnou náplň. Exkluzivní značky jako Lindt jsme tedy vynechali, ze stejného důvodu jsme nekoupili ani značku Milka.
Druhou porotu tvořili odborníci - dvanáct potravinářů z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Takto vypadala příprava na degustaci. Porotci nesmějí vidět, jaký výrobek ochutnávají, takže čokolády se musejí napřed vyloupat a dát do misky označené číslem.
Děti ke každému vzorku napsaly známku za vzhled a chuť čokolád a také za to, jak dobře se koušou. Po degustaci ohodnotily také obaly všech kalendářů. Kdo chtěl, připisoval ke známkám i komentář.
Foto: Ludvík Hradilek
Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 21. 11. 2016 15:54
Porovnali jsme 12 adventních kalendářů. Děti a experti vybrali jako nejlepší německý, nejméně jim chutnal český. Nejhezčí byl podle obou porot obal s postavičkou Krtečka. Podívejte se v galerii, jak test vypadal. (Podrobné výsledky jsme přinesli v samostatné grafice.)
 

Právě se děje

před 31 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy