Foto: Historie Granka a dobové dokumenty z veřejné soutěže o název nového nápoje

Foto: Historie Granka a dobové dokumenty z veřejné soutěže o název nového nápoje
Granko, které dodnes vede trh kakaových rozpustných nápojů v Česku, se začalo vyrábět v roce 1979 v závodě Soja Kolín. Hned si získalo velikou popularitu a během dvou let posbíralo několik cen - Zlatou Salimu, Zlatý Merkur, Zlatý pohár Ex Plzeň i cenu v soutěži Obal roku.
Granko se vyrábělo ve dvou odlišných baleních - v plastové dóze, do níž se plnilo 400 gramů výrobku, a v papírové krabičce, která obsahovala 250 gramů prášku
V osmdesátých letech vyráběl národní podnik Čokoládovny vedle kakaového Granka také jeho ovocné varianty. V roce 1981 vznikla banánová, v roce 1985 jahodová a v roce 1988 broskvová a borůvková. Tyto edice byly limitované a nezískaly si takovou oblibu jako klasické Granko.
Reklama na rozpustný kávový nápoj Granko v 80. letech v plaveckém bazénu v pražském Podolí.
Foto: Aktuálně.cz
Iva Špačková Iva Špačková
1. 12. 2016 0:00
Podívejte se v galerii na stručnou historii Granka včetně historických dokumentů z veřejné soutěže o název kakaového nápoje.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 1 hodinou

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy