Foto: Globus přichází s novým typem prodejny. Je šedesátkrát menší než hypermarket

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
31. května 2018, pardubické sídliště Dubina. Německá maloobchodní síť Globus se přibližuje lidem a v místě bývalé samoobsluhy otevírá svůj první obchod s názvem Globus Fresh.
Zatímco velké hypermarkety (snímek je z pražského Černého Mostu) nabízejí svým zákazníkům v průměru 700 takových produktů, v malé prodejně si mohou kupující vybírat mezi 180 položkami.
Sortiment se však má v budoucnu rozšiřovat. "Například o kategorii Snadné vaření, tedy potraviny, které lze lehce a snadno uvařit nebo si je nakombinovat a ohřát," říká mluvčí Globusu Pavla Hobíková.
Malá prodejna se od své "matky" liší také velikostí. Zatímco pardubický hypermarket má prodejní plochu 9600 metrů čtverečních, Globus Fresh měří 165 metrů čtverečních a je tak téměř šedesátkrát menší.
Foto: Archiv Aktuálně.cz
Iva Špačková Iva Špačková
31. 5. 2018 17:56
Původem německá síť prodejen Globus otevřela v Česku svůj první malý obchod nazvaný Globus Fresh. Čerstvé maso, uzeniny a pečivo přišly první den do Pardubic ochutnat stovky lidí. Prodejna je skoro šedesátkrát menší než její pardubická hypermarketová "matka".
 

Právě se děje

před 5 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy