Foto: Co prožívá špenát ve svůj poslední den? Rozloučení s polem, horkou lázeň i arktickou zimu

Klikněte pro vstup do galerie.
Špenátové pole na Litoměřicku patřící podniku Agrokomplex Ohře přichází v době sklizně zhruba o osm hektarů svého zeleného číra denně.
Sklidí ho speciální kombajn, který z garáží vyjíždí jen kvůli němu a ostatní dny v roce spí, protože jiné plodiny (kromě fazolek, které se však zatím tolik nepěstují) zpracovávat neumí. Vyjíždí hlavně v noci, kdy je ideální vlhkost i teplota kolem 15 stupňů. Když nepraží slunce a vláhu zajišťuje déšť, může pracovat i přes den.
Kombajn každý den sklidí zhruba 55 tun špenátu (z něj se vyrobí asi 50 tun zmrazeného výrobku). Stroj stojí 10 až 14 milionů korun, a tak se během sklizně (čtyři až šest týdnů) musí otáčet, aby si na sebe během 12leté životnosti vydělal.
Ještě poslední rozloučení s půdou i lovosickou chemičkou v pozadí a špenátové listy zamíří do závodu Agrimex v Panenských Břežanech, který ho během čtyř hodin zamrazí. Rychlé zpracování je důležité pro to, aby si špenát zachoval čerstvou chuť i barvu a uchoval si všechny důležité látky.
Foto: Ludvík Hradilek
Iva Špačková Iva Špačková
19. 5. 2018 7:01
Špenát, kterým si Češi čím dál častěji zásobují mrazáky, se musí z pole do sáčků dostat během pár hodin, aby neuvadl, nezačal hnít či neztratil vitaminy. Podívejte se, co během toho prožije.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy