Benzina oslavila poslední výročí. Fotky provází historií značky, kterou už nespatříte

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Začíná 20. století a automobilismus se i v českých zemích začíná rychle rozvíjet. Zatímco v předchozím století jezdili autem jen velcí boháči a továrníci, v novém století se motorismus začíná prosazovat do každodenního života. (Informace jsou čerpány z knihy Benzina v proměnách času, kterou tato síť vydala v roce 2008.)
V roce 1904 vzniká Český klub motocyklistů v Království českém. Své členy vyzývá k založení "stanic klubu", v nichž bude možné si odpočinout a doplnit palivo po náročné cestě. Benzin se tehdy prodával na kilogramy (pro členy klubu za 40 haléřů) a naléval se do skleněných demižonů.
Málo praktické demižony nahradily následně sudy.
V roce 1906 úřady evidují 73 aut a 228 motocyklů. O rok později vyrážejí do pražských ulic první autodrožky a pošta začíná přepravovat zásilky nákladními auty. Počet motorových vozidel se každým rokem prudce zvyšuje. V roce 1920 vznikají na pražských Vinohradech první garáže, do nichž se vešlo 96 aut.
Foto: Unipetrol RPA
Iva Špačková Ekonomika Iva Špačková, Ekonomika
Aktualizováno 19. 9. 2021 8:49
Síť čerpacích stanic Benzina získala své jméno v roce 1958, kdy od státu získala do správy téměř tisíc pump. Nově vzniklý národní podnik tehdy navázal na činnost společností Benzinol a Bratrů Zikmundových (BZ). I dnes je Benzina lídrem českého trhu. Ikonické logo koníka ovšem její polský majitel brzy změní na svého orla, který představuje dosud málo známou značku Orlen.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 4 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy