reklama
 
 

Fipronil ve žloutkových věnečcích byl, ale ne nadlimitní množství, zjistila inspekce

7. 9. 2017 17:00
Do společnosti Mondelez údajně zaslal sušený vaječný žloutek německý výrobce, u kterého později kontrola kontaminaci zjistila. Společnost žloutky předtím, než se to dozvěděla, zpracovala do věnečků.

Praha - Ve Zlatých žloutkových věnečcích od společnosti Mondelez značky Opavia nebyla nadlimitní koncentrace jedovatého insekticidu fipronil. Ve věnečcích sice byl, ale ve stopovém množství. V tiskové zprávě to oznámil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

"Laboratorní analýza identifikovala přítomnost kontaminantu pouze na hranici zjistitelnosti akreditovanou laboratorní metodou a výsledná hodnota i při započtení nejistoty měření nedosáhla limitů, které jsou stanoveny pro použité suroviny a potraviny předpisy Evropské unie," informoval Kopřiva.

Do společnosti údajně zaslal sušený vaječný žloutek německý výrobce, u kterého později kontrola kontaminaci zjistila. Společnost Mondelez žloutky předtím, než se to dozvěděla, zpracovala do věnečků. Následně šest šarží výrobku z českého a slovenského trhu stáhla.

Jde jenom o jednu z firem, která teď kontaminaci potravin insekticidem řeší. Firma Zeelandia obdržela na začátku srpna 7,2 tuny vaječné melanže a tekutých pasterizovaných žloutků od německého distributora. Potraviny mohly být kontaminovány jedovatým insekticidem fipronilem. Firma ho distribuovala více než 130 provozovatelům, sdělili ve středu veterináři. Šlo o hotely, restaurace, pekárny, cukrárny a jídelny.

Slovenský distributor potravin Zeelandia dovezl z Česka podle dosavadních kontrol 350 kilogramů vařených loupaných vajec kontaminovaných jedovatým insekticidem. Asi pětina z celkového množství dodávek byla už spotřebována. Společnost Papei z Roudnice nad Labem, která patří do koncernu Agrofert, která zpracovala zahraniční zboží a distribuovala velkoodběratelům, v reakci sdělila, že vejce nebyla z českých chovů. Podle českých veterinářů byla vejce z různých chovů z Polska, následně mířila na Slovensko i do provozů v Česku.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Skandál vypukl v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec obsahujících jedovatý fipronil. V souvislosti s kauzou provedly úřady razie v několika zemích. V úterý eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis oznámil, že problém s insekticidem ve vejcích zasáhl zatím 26 členských zemí EU a také 19 dalších států.

autor: ČTK | 7. 9. 2017 17:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama