Fico nabízí půl milionu za nákup, Nečasovi se to nezdá

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 5. 2013 9:50
Slovenský parlament schválil zákon, který má omezit daňové úniky
Hyper Albert Vestec
Hyper Albert Vestec | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Bratislava - Slováci spustí od září novou hazardní hru, která má podle vládních plánů přispět k vyššímu výběru daní do rozpočtu. Slovenský parlament ve čtvrtek schválil zákon, který upravuje takzvanou účtenkovou loterii. K definitivnímu odsouhlasení tak už chybí jen podpis prezidenta.

Deset Slováků má každých čtrnáct dnů v nové státní loterii získat odměnu za to, že si u obchodníka vzali pokladní lístek. Podle slovenského deníku Pravda se má hrát o maximální výhru ve výši 18 tisíc eur (zhruba 465 tisíc korun).

Slováci se inspirovali státní loterií na Taiwanu, kde funguje už více jak šedesát let. Na rozdíl od asijské verze ale v té slovenské nebude pro účast v loterii stačit jen samotná účtenka, lidé totiž budou muset jednotlivé účtenky registrovat v systému státní loterijní společnosti Tipos.

Zákon říká, že spotřebitel vypíše do tiketu údaje z účtenky a za tuto registraci dostane slosovatelné číslo. Zaregistrovat Slováci své účtenky budou moci přes web, SMS nebo přes terminály na poštách a v trafikách.

Podle deníku SME to však nebude rychlé ani snadné. Přepisovat se totiž nebude jen číslo účtenky a datum nákupu, ale také číslo registrační pokladny, které má sedmnáct znaků. Stát tak bude moci ověřit pravost výherních účtenek a zároveň zabrání vícenásobnému registrování účtenky do loterie.

Dodavatelé registračních pokladen by sice neměli problém účtenky doplnit rovnou i o unikátní čísla pro loterii, takové řešení by však přineslo zvýšené náklady obchodníkům, což odmítlo slovenské ministerstvo financí.

Účtenkovou loterii má i Česko, ale...

V Česku se o účtenkové loterii mluvilo nejvíce po březnovém sjezdu ČSSD, na kterém slovenské plány představil premiér Robert Fico. Nečasově vládě se ale nápad nezamlouvá.

Foto: Vojtěch Marek
Čtěte také:
Účtenková loterie startuje i v Česku. Chudá, ne státní
Zájem Čechů o slevy roste, v akci kupují polovinu zboží
ČSSD: Zvýšíme daně lidem i firmám. A chtějte účtenky

„Státní účtenková loterie by musela být pravděpodobně vystavena na systému registračních pokladen s fiskální pamětí, což považujeme za zbytečnou plošnou administrativní zátěž. Účtenky by navíc mohly přinášet další administrativní náklady, např. někteří zákazníci by ve snaze zvětšit pravděpodobnost výhry mohli dělit velké nákupy (třeba potravin) na jednotlivé položky," řekl online deníku Aktuálně.cz Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva.

Opoziční ČSSD ideu zavedení podobné loterie v Česku nezavrhla. Podle předsedy Bohuslava Sobotky je losování účtenek inspirativní nápad, ale nejprve by podle něj musely být zavedeny registrační pokladny.

V Česku tak momentálně účtenkovou loterii neprovozuje stát, ale na její obdobě se pokouší vydělat společnost Colin Corporation, která na webu Zlatá-účtenka.cz nyní mezi vítěze rozděluje každý týden sedm tisíc korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady!

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy