Fernet je nově košer. Firma si slibuje větší prodeje

ČTK ČTK
2. 6. 2014 17:14
Likérka Stock Plzeň získala od židovské obce právo používat označení košer.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Plzeň - Fernet Stock a slivovice i hruškovice Excellent, které vyrábí největší česká likérka Stock Plzeň, získaly právo používat označení košer. Firma si od toho slibuje zvýšení prodeje těchto značek doma i v cizině.

Přidělení certifikátu předcházela detailní kontrola složení, výrobního procesu i technologií židovskou obcí, řekl ČTK generální ředitel Stocku Petr Pavlík.

Jako košer uznala židovská obec také slivovici, hruškovici, višňovici a meruňkovici od slovenské firmy Imperator, kterou plzeňský výrobce ovládl před půldruhým rokem.

"Certifikát je dalším důkazem vysoké kvality našich výrobků a výrobních procesů. Za jeho získáním stojí také obchodní potenciál. Také v ČR existuje řada speciálních obchodů a restaurací nabízející výhradně košer potraviny. Navíc se rozšiřují možnosti exportu do zemí, kde je židovská komunita velmi silná, například do Izraele a USA," uvedl.

Certifikáty košer má od roku 2010 také likérka Rudolf Jelínek, která je největším českým výrobcem ovocných destilátů. Z dalších potravinářských firem jsou to například Hamé, které produkuje zejména masové výrobky, dále pivovary Krušovice, Nymburk a Nová Paka či vinařství Chrámce z Mostecka.

Žádné víno

Kašrut, neboli košer, je hebrejské slovo označující rituální způsobilost. Definuje přísné židovské předpisy týkající se jídla a potravin. Povolují jíst jen rituálně čisté potraviny pocházející z čistých plodin nebo zvířat upravených předepsaným způsobem. Hlavní zásady pro pokrmy jsou odvozeny z pokynů uvedených v Tóře a Talmudu.

Pro Stock to znamenalo například prokázat, že své produkty vyrábí z výhradně přírodních složek a že při výrobě nedochází ke styku s vínem, vinným destilátem nebo živočišnými složkami. Výroba i stáčení musí být odděleně od jiných produktů, například od brandy nebo vaječného likéru.

Certifikát o rituální způsobilosti, takzvaný hechšer, může jako jediný v ČR vydávat rabinát Židovské obce v Praze. Předcházely mu konzultace složení výrobku, technologie i osobní prohlídka ve výrobě. Stock prošel tímto "auditem" v dubnu.

"Hlavní osobou je mašgiah, neboli rituální dohlížitel, který je odborníkem na výrobu košer potravin i správnou přípravu košer pokrmů," uvedla likérka ve své zprávě. V rabinátu je jím Václav Bittner, který podmínky ve Stocku kontroloval s vedoucím rabinátu Liorem Sharafim a izraelským rabínem Menachemem Kalchheimem. Platnost košer certifikátu je rok, poté se musí obhájit.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy