Fernet je nově košer. Firma si slibuje větší prodeje

ČTK ČTK
2. 6. 2014 17:14
Likérka Stock Plzeň získala od židovské obce právo používat označení košer.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Plzeň - Fernet Stock a slivovice i hruškovice Excellent, které vyrábí největší česká likérka Stock Plzeň, získaly právo používat označení košer. Firma si od toho slibuje zvýšení prodeje těchto značek doma i v cizině.

Přidělení certifikátu předcházela detailní kontrola složení, výrobního procesu i technologií židovskou obcí, řekl ČTK generální ředitel Stocku Petr Pavlík.

Jako košer uznala židovská obec také slivovici, hruškovici, višňovici a meruňkovici od slovenské firmy Imperator, kterou plzeňský výrobce ovládl před půldruhým rokem.

"Certifikát je dalším důkazem vysoké kvality našich výrobků a výrobních procesů. Za jeho získáním stojí také obchodní potenciál. Také v ČR existuje řada speciálních obchodů a restaurací nabízející výhradně košer potraviny. Navíc se rozšiřují možnosti exportu do zemí, kde je židovská komunita velmi silná, například do Izraele a USA," uvedl.

Certifikáty košer má od roku 2010 také likérka Rudolf Jelínek, která je největším českým výrobcem ovocných destilátů. Z dalších potravinářských firem jsou to například Hamé, které produkuje zejména masové výrobky, dále pivovary Krušovice, Nymburk a Nová Paka či vinařství Chrámce z Mostecka.

Žádné víno

Kašrut, neboli košer, je hebrejské slovo označující rituální způsobilost. Definuje přísné židovské předpisy týkající se jídla a potravin. Povolují jíst jen rituálně čisté potraviny pocházející z čistých plodin nebo zvířat upravených předepsaným způsobem. Hlavní zásady pro pokrmy jsou odvozeny z pokynů uvedených v Tóře a Talmudu.

Pro Stock to znamenalo například prokázat, že své produkty vyrábí z výhradně přírodních složek a že při výrobě nedochází ke styku s vínem, vinným destilátem nebo živočišnými složkami. Výroba i stáčení musí být odděleně od jiných produktů, například od brandy nebo vaječného likéru.

Certifikát o rituální způsobilosti, takzvaný hechšer, může jako jediný v ČR vydávat rabinát Židovské obce v Praze. Předcházely mu konzultace složení výrobku, technologie i osobní prohlídka ve výrobě. Stock prošel tímto "auditem" v dubnu.

"Hlavní osobou je mašgiah, neboli rituální dohlížitel, který je odborníkem na výrobu košer potravin i správnou přípravu košer pokrmů," uvedla likérka ve své zprávě. V rabinátu je jím Václav Bittner, který podmínky ve Stocku kontroloval s vedoucím rabinátu Liorem Sharafim a izraelským rabínem Menachemem Kalchheimem. Platnost košer certifikátu je rok, poté se musí obhájit.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy