Lékárny řeší výpadek dodávek Endiaronu. O lék na průjem roste zájem během dovolených

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 28. 6. 2022 15:58
Lékárny v Česku mají problémy s plošným výpadkem dodávek léku Endiaron. Přípravek na léčbu průjmu zákazníci poptávají především v době letních dovolených, kdy je mohou na cestách zastihnout nejrůznější střevní obtíže. Zásoby Endiaronu na skladech se podle oslovených prodejců tenčí, problémy s dodávkami přitom někteří očekávají až do začátku září.
Foto: iStock

"Ano, na straně výrobce je výpadek, který má trvat do začátku září. Bohužel je výpadek plošný a i na kamenných lékárnách budou zásoby tohoto léku mizet. Jsme ale zásobeni alternativními léčivy pro boj s obdobnými problémy," potvrzuje pro online deník Aktuálně.cz za síť lékáren Pilulka Daria Zverevská.

A podobně mluví také mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov. "U nás je nedostupný na e-shopu, v kamenných lékárnách k sehnání stále je, jakkoli nemohu garantovat, že ve všech," říká.

Nedostupný je teď Endiaron podle zjištění Aktuálně.cz rovněž na e-shopu Benu či Lékárna.cz.

Lékárenský řetězec Dr. Max tento týden doskladnil několik tisíc balení Endiaronu, další dodávky čeká v červenci. "Zdá se, že by nemuselo jít o dlouhodobější výpadek jako v létě 2018," pokračuje Petrov. "Naši lékárníci jsou v každém případě schopni doporučit pacientům případnou alternativu," doplňuje.

Nedostatkový byl Endiaron v Česku právě před čtyřmi lety, kdy vznikl výpadek na straně výrobce. To podle Petrova nastalo i nyní. "Příčina omezených dodávek je na straně výroby, konkrétní důvody neznám," podotýká.

Endiaron se používá u dospělých, dospívajících a dětí o tělesné hmotnosti vyšší než 40 kilogramů při průjmech s pravděpodobným infekčním původem, často provázených zvýšením tělesné teploty.

Výrobcem Endiaronu je tuzemská společnost Zentiva. Držitelem registrace je pak firma Opella Healthcare Czech, která spadá pod Sanofi Group. Podle mluvčího Sanofi Libora Kytýra je dočasný výpadek léku způsobený nedostatkem jeho účinné látky na dodavatelském trhu.

"V tomto týdnu dodáváme na trh v Česku 200 tisíc balení tohoto přípravku, který se bude ihned distribuovat do lékáren. Zároveň zvyšujeme dodávky nového léčivého přípravku Enditril, který je na trhu v Česku běžně dostupný. Enditril obsahuje moderní molekulu racekadotril, která zastavuje akutní průjem a přípravek je vhodný i na cestování," uvádí Kytýr pro Aktuálně.cz.

To, že je Endiaron na českém trhu momentálně nedostatkový, eviduje také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). K přerušení uvádění Endiaronu 250 mg na trh v balení po 20 tabletách došlo podle úřadu koncem května, předpokládaný termín obnovení byl stanoven na 20. června. Jako důvod přerušení SÚKL uvádí "kapacitní/distribuční důvody". Problémy letos zaznamenal i u dodávek léku ve větším balení o 40 tabletách.

Jako náhradu Endiaronu je podle lékárníků možné použít například i živočišné uhlí (carbosorb). Pro menší děti je při střevních obtížích vhodnější přípravek Smecta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 06:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupresněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy