Milionová pokuta za televizní reklamu: Doplňky stravy neléčí

ČTK ČTK
20. 6. 2014 13:07
Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání klamala firma endala spotřebitele hned ve třech případech.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila společnosti endala tři pokuty v celkové hodnotě 1,2 milionu korun.

Firma, která si zadala reklamu v hudební a teleshoppingové televizi Šlágr, se měla provinit tím, že doplňku stravy přisuzovala léčebné a preventivní účinky. Spotřebitelé zároveň neměli úplnou informaci o ceně výrobku, sdělila rada. Kritizovaná společnost se zatím nevyjádřila.

Rada uložila firmě celkem tři pokuty, každá z nich činí 400 tisíc korun. V prvním případě šlo o reklamu na produkt Trimun, u kterého mohly uvedené informace u diváka "vyvolat dojem, že přípravek slouží jako prevence před onemocněními". Současně je podle rady reklama nekalou obchodní praktikou, neboť údaj o ceně je uveden bez balného a poštovného.

Podobné výtky k informacím o ceně měla rada i u produktů Ginkgo a ColaColl. "Divákovi nebyly poskytnuty všechny informace nezbytné pro uskutečnění okamžitého spotřebitelského rozhodnutí, a mohl tak být uveden v omyl," uvedla rada ve své zprávě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy