Elektřinu zlevní i E.ON, domácnosti ušetří desetinu

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
3. 12. 2013 13:46
Vedle silové elektřiny zlevní i regulovaná složka. Plyn od E.ONu ale může zdražit.
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Poslední z velkých dodavatelů elektřiny, E.ON, oznámil své ceny pro příští rok. Také on výrazně zlevní - u standardních produktů pro domácnosti téměř o desetinu.

Cena za dodávku jedné MWh domácnostem klesne v průměru o 10,5 procenta, přičemž stálé měsíční platby zůstanou na loňské úrovni.

Domácnosti odebírající elektřinu od E.ONu, které ji využívají ke svícení a napájení spotřebičů, zaplatí podle ceníků pro rok 2014 za samotnou komoditu podle modelového příkladu 4155 korun ročně. Oproti letošnímu roku tak na silové elektřině ušetří 429 korun.

Obyvatelé rodinného domu, využívající elektřinu také k ohřevu vody, uspoří na samotné komoditě 813 korun ročně, celkem za ni zaplatí 8004 korun. Domácnosti, které elektřinou také vytápí, pak oproti letošku ušetří na silové elektřině 2706 korun, celkem za ni zaplatí 24 460 korun ročně.

Výše uvedené úspory se týkají jen ceny za samotnou komoditu (silovou elektřinu). Ta se na celkové ceně podílí asi 45 procenty.

Dobrou zprávu však přinesl spotřebitelům také Energetický regulační úřad. Na konci minulého týdne oznámil, že v příštím roce klesne také cena regulované části energie, a to v průměru o 10,8 procenta. Konkrétně pro zákazníky E.ONu to znamená pokles této složky o 8,5 procenta.

E.ON nabídl levnější elektřinu již letos v dubnu, kdy u produktu Trend24 slevil šest procent. V září pak v reakci na klesající ceny na trzích akci Trend24 zopakoval a zlevnil o 12 procent.

„V listopadu jsme uvedli na trh službu E.ON Zajištění, s níž naši zákazníci mohli získat silovou elektřinu o 25 procent výhodněji v porovnání se standardním ceníkem," připomíná dosavadní slevové akce předseda představenstva E.ON Energie Michal Šafář.

Plyn může zdražit

E.ON současně zákazníkům oznámil, že k 1. lednu zatím neplánuje navyšovat ceny samotného plynu.

Odběratelé se ale přesto mohou dočkat mírného zdražení. Právě E.ON je výjimkou, v příštím roce u něj stoupne regulovaná složka ceny plynu. Tato část, která se na celkové konečné ceně podílí asi 19 procenty, podle Energetického regulačního úřadu stoupne o 12 procent oproti letošnímu roku.

Proč je zrovna E.ON výjimkou, když u ostatních velkých dodavatelů klesne i regulovaná část? „Navýšení ceny za distribuci plynu u společnosti E.ON Distribuce ovlivnily především výsledky z roku 2012. V uvedeném roce byly ceny za distribuci nastaveny na vyšší množství dodaného plynu, než společnost ve skutečnosti distribuovala. Dle pravidel regulace jsou takové odchylky korigovány v cenách s dvouletým zpožděním formou takzvaného korekčního faktoru," vysvětluje mluvčí společnosti Vladimír Vácha.

Zlevnění už oznámili všichni

Z dominantních dodavatelů elektřiny oznámila již v září pokles cen silové elektřiny od ledna příštího roku skupina ČEZ. Nejběžnější tarif Comfort zlevní o 15 procent. Firma současně zachovala i dvacetiprocentní pokles pro produkt ČEZ Fix až do roku 2015. Od prosince nabízí elektřinu o 12 až 19 procent levněji také Pražská energetika.

K těmto třem dominantním dodavatelům se přidali i menší dodavatelé. Energetická skupina RWE v pondělí oznámila, že od ledna sníží ceny silové elektřiny podle typu tarifu až o 20 procent. Slevu až 18 procent nabízí zákazníkům také Centropol Energy. Zákazníci Bohemia Energy pak na silové elektřině ušetří až 19 procent.

Podle analytiků si mohly společnosti dovolit zlevnit zejména díky včasnému nákupu dostatečných zásob elektřiny pro příští rok. Pokud by zásoby za tehdejší slušné ceny nepořídily, odrazilo by se na cenách oslabení koruny Českou národní bankou, což by výraznější slevy znemožnilo.

 

Právě se děje

Další zprávy