Dvojka za IKEA chystá v Česku ofenzivu. Kika omlazuje prodejny, chystá nové a do Vánoc chce e-shop

Michal Šenk Michal Šenk
22. 9. 2016 13:54
Kika otevřela svou největší českou prodejnu v Čestlicích. Rekonstrukce a rozšíření prodejní plochy stály přes 80 milionů korun. Kika chce v Česku do Vánoc spustit e-shop a v následujících letech otevřít další pobočky. Zároveň chce Kika dál rozvíjet koncept kompaktnějších obchodů přímo v centrech měst. První takový funguje od loňska v obchodním domě Bílá labuť v centru Prahy.
Slavnostního otevření rekonstruované prodejny v Česlicích se účastnil i majitel celé značky Kika Němec Bruno Steinhoff (na červeném koberci první zleva)
Slavnostního otevření rekonstruované prodejny v Česlicích se účastnil i majitel celé značky Kika Němec Bruno Steinhoff (na červeném koberci první zleva) | Foto: Matej Slávik

Praha – Za účasti prvních stovek nakupujících, ale také majitele celé značky Kika Němce Bruno Steinhoffa, se v Čestlicích u Prahy otevřela zrekonstruovaná prodejna tohoto řetězce s nábytkem, aktuálně největší z osmi, které firma v Česku má. Kika chce v Česku do Vánoc spustit e-shop a v následujících letech otevřít další pobočky.

"Prodejny jsou po víc než deseti letech od vstupu Kiky do Česka opotřebovány, chceme tímto krokem ukázat, že jsme seriózním hráčem mezi obchodníky s nábytkem," říká ředitel českého a slovenského zastoupení Kiky Jakub Střeštík. Renovace dalších prodejen mají následovat, zároveň se pracuje na výstavbě zcela nových nákupních domů.

Interiér zrekonstruované prodejny
Interiér zrekonstruované prodejny | Foto: Matej Slávik

Kika je podle Střeštíka poslední roky zisková, jak moc, ovšem nechce specifikovat a v obchodním rejstříku tyto údaje za uplynulé roky chybí. "V tržbách jsme loni v Česku a na Slovensku dosáhli zhruba třech miliard korun," prozrazuje alespoň. To Kiku po IKEA řadí na druhé místo mezi prodejci nábytku v Česku. Dvojka je matka Kiky, Steinhoff International, i celosvětově.

"Máme naplánováno minimálně šest dalších prodejen v několika příštích letech. Logicky budeme chtít jít po krajských městech, kde dosud nejsme," popisuje plán další expanze Střeštík s tím, že oproti stávajícímu umístění prodejen často v takzvaných retail parcích za městem bude chtít firma jít blíž centrům měst.

Zároveň chce Kika dál rozvíjet koncept kompaktnějších obchodů přímo v centrech měst. První takový funguje od loňska v obchodním domě Bílá labuť v centru Prahy. "Nesoustředíme se tam na velký nábytek, hlavně bytové doplňky a vybavení pro domácnost. A je to i marketingový nástroj zviditelnění značky, díky němuž si i tady lidé mohou objednat zboží z větších prodejen," poznamenává Střeštík.

Jde také o cestu, jak k sobě Kika může přilákat mladší zákazníky. Ti jí podle Střeštíka chybí. "Zatím nejsme příliš značkou pro dvacetileté. Náš zákazník je věkově někde nad třicet let. Na přilákání mladší věkové skupiny musíme zapracovat," ví šéf nábytkářské značky.

Dalším krokem k mladším zákazníkům má být připravovaný e-shop. "Ten už funguje v Rakousku, bude na stejné platformě, ale velmi lokalizovaný. Pracujeme na tom, v řádu měsíců jej spustíme, vybudovali jsme tým specialistů a finalizujeme celý projekt. Rádi bychom to stihli do Vánoc," prohlašuje Střeštík. Vývoj internetového obchodu prý vyjde na mnoho milionů korun.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 26 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 53 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy