Dráhy od prosince zruší příplatky za vlaky EC a IC

rg
27. 10. 2007 12:15
Dostanou větší státní dotace
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: České dráhy

Praha - České dráhy od prosince plánují změnu jízdního řádu, tarifních podmínek a zavedení nových slev.

Jednou z nich by mělo být i zrušení příplatků za vlaky EuroCity a InterCity. Informovala o tom Mladá fronta Dnes.

Mluvčí Českých drah Ondřej Kubala však odmítl do úterní tiskové konference cokoliv ke změně tarifů komentovat.

Komfort standardem

Cestující doposud platí příplatek šedesát korun za vyšší kvalitu vlaku přibližně na čtyřiceti vnitrostátních a mezinárodních spojích. Českým drahám na ně nepřispíval stát, zhruba půlmiliardovou roční ztrátu dotovali ze ziskové nákladní dopravy.

Vláda však rozhodla, že se nákladní doprava od drah oddělí do dceřiné společnosti ČD Cargo a provede fúzi se slovenskou nákladní dopravou.

Šéf drah Josef Bazala ale již dříve oznámil, že ČD budou v souvislosti s tímto krokem chtít od státu navýšit úhrady asi o 600 milionů korun. Ministerstvo financí s dotací souhlasí.

Po navýšení státního příspěvku se vlaky vyšší kvalitativní kategorie stanou součástí závazku veřejné služby, a proto bude zrušena povinnost platit příplatek šedesát korun. Jeho placení se lze vyhnout i v současnosti využitím systému kilometrické banky.

Čtěte dále:

 

Právě se děje

před 28 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 54 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy