Dezinfekce Anti-Covid je ode dneška zakázána. Firmy mají plné sklady, přelepují názvy

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
11. 9. 2020 12:54
Takzvaná Anti-Covid dezinfekce se podle speciálního receptu začala vyrábět na jaře kvůli nedostatku dezinfekčních prostředků během pandemie koronaviru. Původně měla být z trhu stažena už v srpnu, úřady ale možnost jejího prodeje posunuly až na 180 dní povolených evropskou legislativou. Termín vypršel právě 11. září. Vybrané firmy mohou produkt vyrábět i nadále, ovšem pod vlastními značkami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Výrobu Anti-Covidu umožnila výjimka ministerstva zdravotnictví na základě povolení úřadů Evropské unie. Uskutečňovala se podle receptury, kterou doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO). Výrobci na základě výjimky nemuseli plnit náročná legislativní a daňová pravidla, která panují v oblasti zpracování lihu a alkoholu. Termín ukončení prodeje byl původně stanoven na polovinu května a několikrát prodloužen.

K zákazu prodeje nyní musí dojít proto, aby nabízení regulací nezatíženého Anti-covidu neznevýhodňovalo jiné dezinfekce, u kterých výrobci pravidla dodržovat musí.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová už dříve řekla, že mimořádné povolení ministerstva zdravotnictví k výrobě prostředku Anti-Covid obdrželo celkem 33 subjektů - vyrábělo je 31 z nich, jeden poskytl plnící kapacity, jeden se nakonec do výroby nezapojil.

Celkem bylo do konce dubna vyrobeno 9,19 milionu litrů. MPO tento týden sdělilo, že bylo vyskladněno 8,62 milionu litrů.

"Zakoupený Anti-Covid má dlouhodobou účinnost a může být nadále používán. O množství neprodaného Anti-Covidu nemáme informace a věřím, že jeho zásoby zůstaly minimální s ohledem na požadavek ukončení jeho výroby ke konci dubna. Nakládání se zbylými zásobami a jejich případná likvidace je v kompetenci každého ze schválených výrobců," řekl ČTK ředitel Svazu chemického průmyslu Ivan Souček.

Uvedl, že v Česku je nyní registrováno několik desítek tuzemských výrobců, kteří mají oprávnění vyrábět dezinfekční přípravky. "S dodávkou dezinfekce na trh by neměl být problém," doplnil.

Například společnost Aveflor z Budčevsi na Jičínsku uvedla, že chce v produkci dezinfekce na ruce Anti-Covid pokračovat pod jiným označením výrobku. "Předpokládáme, že bychom v tom pod vlastní značkou Trioderm Care pokračovali. Cena by měla zůstat stejná," uvedl ředitel společnosti a vedoucí ekonomického úseku Jan Zubatý.

Ředitel jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz Josef Nejedlý sdělil, že firma je technologicky připravena vyrábět dezinfekci dál, musela by ale sehnat nová povolení. Nově by ji prodávala pod názvem Proti-covid. Na jaře si hradeckou dezinfekci kupovali hasiči, policisté, obce i lékaři. Několik tisíc kanystrů odebralo ministerstvo vnitra.

Náhradu chystá i univerzita v Brně

Dezinfekci Anti-Covid míchali také chemici ze Střední průmyslové škole chemické Brno, následně začali kupovat dezinfekci se stejnou recepturou, ale jiným názvem, kterou stáčeli do menších objemů. "Vyrobili jsme asi 12 000 litrů, stočili dalších 28 000," uvedl za školu Radek Matuška."V současné době zásobujeme hlavně školy, úřady městských částí, stále ještě zčásti nemocnice a podobné instituce. Velký nárůst potřeby od úřadů vnímáme v současné době v souvislosti s konáním krajských a senátních voleb," dodal.

Náhradu za tuto dezinfenkci pak chystají experti z Vysokého učení technického v Brně (VUT). Chemická fakulta začala s výrobou dezinfekce 25. března ihned po získání povolení, skončila s ní s koncem nouzového stavu.

"Vyrobili jsme jí zhruba 1600 litrů. Následně ji zaměstnanci na základě povolení rozdávali darem všem, kdo ji potřeboval. Povolení jsme měli pro potřeby univerzity, organizačních složek státu, kraje, měst, obcí a jejich příspěvkových organizací. Ekonomický profit z výroby nemáme, náklady činily zhruba 200 000 korun," uvedl Tomáš Opravil z chemické fakulty.

 

Právě se děje

Další zprávy