Dezinfekce Anti-Covid je ode dneška zakázána. Firmy mají plné sklady, přelepují názvy

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
11. 9. 2020 12:54
Takzvaná Anti-Covid dezinfekce se podle speciálního receptu začala vyrábět na jaře kvůli nedostatku dezinfekčních prostředků během pandemie koronaviru. Původně měla být z trhu stažena už v srpnu, úřady ale možnost jejího prodeje posunuly až na 180 dní povolených evropskou legislativou. Termín vypršel právě 11. září. Vybrané firmy mohou produkt vyrábět i nadále, ovšem pod vlastními značkami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Výrobu Anti-Covidu umožnila výjimka ministerstva zdravotnictví na základě povolení úřadů Evropské unie. Uskutečňovala se podle receptury, kterou doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO). Výrobci na základě výjimky nemuseli plnit náročná legislativní a daňová pravidla, která panují v oblasti zpracování lihu a alkoholu. Termín ukončení prodeje byl původně stanoven na polovinu května a několikrát prodloužen.

K zákazu prodeje nyní musí dojít proto, aby nabízení regulací nezatíženého Anti-covidu neznevýhodňovalo jiné dezinfekce, u kterých výrobci pravidla dodržovat musí.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová už dříve řekla, že mimořádné povolení ministerstva zdravotnictví k výrobě prostředku Anti-Covid obdrželo celkem 33 subjektů - vyrábělo je 31 z nich, jeden poskytl plnící kapacity, jeden se nakonec do výroby nezapojil.

Celkem bylo do konce dubna vyrobeno 9,19 milionu litrů. MPO tento týden sdělilo, že bylo vyskladněno 8,62 milionu litrů.

"Zakoupený Anti-Covid má dlouhodobou účinnost a může být nadále používán. O množství neprodaného Anti-Covidu nemáme informace a věřím, že jeho zásoby zůstaly minimální s ohledem na požadavek ukončení jeho výroby ke konci dubna. Nakládání se zbylými zásobami a jejich případná likvidace je v kompetenci každého ze schválených výrobců," řekl ČTK ředitel Svazu chemického průmyslu Ivan Souček.

Uvedl, že v Česku je nyní registrováno několik desítek tuzemských výrobců, kteří mají oprávnění vyrábět dezinfekční přípravky. "S dodávkou dezinfekce na trh by neměl být problém," doplnil.

Například společnost Aveflor z Budčevsi na Jičínsku uvedla, že chce v produkci dezinfekce na ruce Anti-Covid pokračovat pod jiným označením výrobku. "Předpokládáme, že bychom v tom pod vlastní značkou Trioderm Care pokračovali. Cena by měla zůstat stejná," uvedl ředitel společnosti a vedoucí ekonomického úseku Jan Zubatý.

Ředitel jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz Josef Nejedlý sdělil, že firma je technologicky připravena vyrábět dezinfekci dál, musela by ale sehnat nová povolení. Nově by ji prodávala pod názvem Proti-covid. Na jaře si hradeckou dezinfekci kupovali hasiči, policisté, obce i lékaři. Několik tisíc kanystrů odebralo ministerstvo vnitra.

Náhradu chystá i univerzita v Brně

Dezinfekci Anti-Covid míchali také chemici ze Střední průmyslové škole chemické Brno, následně začali kupovat dezinfekci se stejnou recepturou, ale jiným názvem, kterou stáčeli do menších objemů. "Vyrobili jsme asi 12 000 litrů, stočili dalších 28 000," uvedl za školu Radek Matuška."V současné době zásobujeme hlavně školy, úřady městských částí, stále ještě zčásti nemocnice a podobné instituce. Velký nárůst potřeby od úřadů vnímáme v současné době v souvislosti s konáním krajských a senátních voleb," dodal.

Náhradu za tuto dezinfenkci pak chystají experti z Vysokého učení technického v Brně (VUT). Chemická fakulta začala s výrobou dezinfekce 25. března ihned po získání povolení, skončila s ní s koncem nouzového stavu.

"Vyrobili jsme jí zhruba 1600 litrů. Následně ji zaměstnanci na základě povolení rozdávali darem všem, kdo ji potřeboval. Povolení jsme měli pro potřeby univerzity, organizačních složek státu, kraje, měst, obcí a jejich příspěvkových organizací. Ekonomický profit z výroby nemáme, náklady činily zhruba 200 000 korun," uvedl Tomáš Opravil z chemické fakulty.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla Moskva

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to ruské ministerstvo zahraničí. Zmražení by mělo být součástí ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoliv podmínek dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku ke zmrazení počtu jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes tisíc lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku stovek trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Dva trestanci byli zastřeleni, uvedla konžská státní policie.

"Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

"Provizorní bilance: Dva trestanci byli zastřeleni a z počtu 1300 vězňů jich převážná většina zmizela," uvedla na twitteru policie, podle které za útokem rovněž stály milice AFD. Podle Bakwanamahy se ve věznici nacházelo 1455 vězňů, z nichž jich zhruba 100 v zařízení po útoku zůstalo.

K zodpovědnosti za incident se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila odnož IS operující ve střední Africe. Organizace se v minulosti již několikrát prohlásila za strůjce útoků, které konžské úřady připisovaly AFD, píše agentura Reuters. Podle OSN však neexistují žádné důkazy, že je mezi oběma skupinami přímé spojení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy