Den dopravy zdarma se blíží. Českým e-shopům nově konkuruje také Amazon

Jana Králová
8. 11. 2016 9:56
Pátý ročník Dne dopravy zdarma proběhne od poledne 15. listopadu do poledne 16. listopadu. Tuzemským e-shopům bude letos výrazněji než dříve konkurovat i světová jednička Amazon.com. Začala totiž nabízet dopravu zdarma do České republiky při objednávce za alespoň 39 eur.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Češi opět mohou ušetřit na dopravě při předvánočním nákupu v e-shopu. Pátý ročník Dne dopravy zdarma proběhne od poledne 15. listopadu do poledne 16. listopadu. Akci organizuje porovnávač Heureka.cz.

Do loňského ročníku Dne dopravy zdarma se zapojilo dosud rekordních 1546 e-shopů, jejich obrat přesáhl 211 milionů korun. Letos se zatím přihlásilo přes tisíc obchodů, ale Heureka věří, že jich nakonec bude ještě více než minule. Průběžně doplňovaný seznam je k dispozici na adrese Dendopravyzdarma.cz.

„Všechny e-shopy zapojené do akce budou v jejím průběhu označeny ikonkou Doprava zdarma. Zapojit se mohou pouze obchody s certifikátem Ověřeno zákazníky, takže se zákazníci při nákupu nemusí ničeho obávat,“ říká Jan Kriegel z portálu Heureka.cz.

Mezi největší zúčastněné e-shopy letos patří Mall.cz, který nyní patří stejnému majiteli jako Heureka a je dvojkou na tuzemském trhu. Nechybějí ani Kasa.cz, Euronics, T.S. Bohemia, Mironet nebo Datart. Partnerem akce je i letos doručovací společnost DPD.

Minimální výše objednávky je 300 korun, na hmotnosti nezáleží. Inspirací pro Den dopravy zdarma byl Freeshippingday.com, který vznikl ve Spojených státech.

Při rozhodování o výběru e-shopu vyhledává dopravu zdarma 53 procent lidí, ukázal průzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Pro 52 procent lidí je pak důležitá dostupnost zboží skladem.

„Cena je zcela zásadním atributem pro výběr e-shopu u 51 procent zákazníků, 60 procent z nich ale za stejně důležité považuje, aby obchodník nabízel přehledné a kompletní informace o produktu,“ upřesňuje šéf Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

Letošní rok opět přinese e-shopům rekordní tržby. Oproti loňsku jsou zatím každý měsíc vyšší zhruba o pětinu až čtvrtinu. Heureka odhaduje, že loni utržily tuzemské e-shopy 81 miliard korun a jejich podíl na maloobchodu dosáhl 8,1 procenta. Letos by se tržby měly přiblížit 100 miliardám.

Dne dopravy zdarma pořádaného Heurekou se stejně jako v předchozích letech nezúčastní největší tuzemský e-shop Alza.cz, který nabídl vlastní akci s prakticky stejným obsahem – loni trvala tři dny. Právě Alza navíc letos ukončila spolupráci s Heurekou kvůli tomu, že porovnávač se stal součástí stejné skupiny jako Mall.cz.

Tuzemským e-shopům bude letos výrazněji než dříve konkurovat i světová jednička Amazon.com. Začala totiž nabízet dopravu zdarma do České republiky při objednávce za alespoň 39 eur (tedy něco nad 1000 korun). Nabídku lze využít na německé verzi stránek, v českém jazyce zatím Amazon nefunguje. Doprava zdarma se však týká jen „standardní doby dodávky“, která trvá čtyři až osm pracovních dnů. Kdo chce mít zboží za dva až tři dny, musí si připlatit.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy