Dejte si nohy nahoru. Roboti vám umyjí i okna

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
18. 11. 2013 6:00
Na český trh přichází další úklidoví roboti. Umí vytírat, mýt okna nebo čistit okapy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Éra, kdy nepříjemné domácí činnosti za člověka udělá robot, přichází ve velkém. Po robotickém vysavači, který si v Česku koupila už asi desetina domácností, se na trh dostávají další samoobslužné stroje.

V nabídce většiny firem s elektronikou je tak od letošního podzimu například mop, čistič bazénů nebo čistič okapů, který veškerou práci udělá úplně sám.

A vývojáři pracují na další technice, která má lidem umožnit věnovat se příjemnějším činnostem, než je úklid.

"Příští rok bude ve znamení umývačů oken," předpokládá mluvčí společnosti Alza.cz Karel Drda.

Podlaha, bazén i okap

"V tuto chvíli přichází na trh dvě úplné novinky robotických uklízečů. První z nich je robotický mop, který máme v nabídce od značky iRobot. Model Braava stojí asi sedm tisíc korun, dokáže důkladně vyčistit utěrkami z mikrovlákna všechny typy tvrdých podlah," říká produktová specialistka společnosti Euronics Lenka Mastešová.

Další novinkou letošního roku je bazénový vysavač, který dokáže za minutu přefiltrovat 265 litrů vody. Tento přístroj je v tuzemských obchodech k dostání za cenu okolo 20 tisíc korun.

"Jako jedni z prvních máme již nyní v nabídce také čistič oken Hobot," pokračuje ve výčtu novinek mluvčí společnosti Datart Jana Choroušová. "Je to úplný trhák. Na našem e-shopu se stal v srpnu bezkonkurenčně nejprodávanějším zbožím," dodává. Robot na čištění oken se v současné době v Datartu prodává za téměř sedm tisíc korun.

Na podzim letošního roku se na trhu objevil také robotický čistič okapů. Nejrozšířenější značkou je iRobot Looj 330. Stačí jej umístit do okapu a spustit pomocí dálkového ovládání. Výrobce slibuje na jedno nabití až 60 metrů vyčištěných okapů.

První byly vysavače

Vlnu robotických uklízečů odstartovaly před třemi lety vysavače.

"V roce 2010 jsme jich prodali přes dva tisíce, o rok později dokonce ke třem tisícům. Vrchol prodeje je patrně už za námi, nicméně stále mají své zákazníky," říká mluvčí e-shopu Mall.cz Michala Gregorová.

Podle výzkumné společnosti GfK se v roce 2012 prodalo na celém trhu téměř 23 tisíc robotických vysavačů. Od ledna do srpna letošního roku si vysavač pořídilo zhruba 10 tisíc lidí.

"V prvních osmi měsících poptávka po robotických vysavačích zaznamenala meziroční pokles přibližně o pětinu. Průměrně se v tomto období prodávaly za 6900 korun," upřesňuje Hana Kimrová ze společnosti GfK.

Podle odhadů sales manažera společnosti Electro World Martina Kameníčka má robotický vysavač v současné době asi desetina tuzemských domácností.

"Na vrcholu této vlny dosahoval podíl vysávacích robotů na celém trhu s vysavači asi 15 procent. Nyní jsme na klesající trajektorii. Jejich podíl se v prvním pololetí roku snížil na 10 procent," dodává ředitel obchodu společnosti Expert Elektro Robin Weintritt.

Nejpopulárnější značkou robotických vysavačů je v současné době iRobot Roomba od stejnojmenné společnosti. "Tato značka má na trhu s robotickými vysavači asi osmdesátiprocentní podíl," odhaduje mluvčí Alzy.cz Karel Drda.

Vůbec největší úspěch měl u zákazníků model Roomba 581. "Ten už teď není v nabídce. Pětkovou řadu nahradila řada sedm," upřesňuje Gregorová z Mall.cz.

„Ceny nejvybavenějších robotických vysavačů se pohybují okolo patnácti tisíc korun. V nabídce máme ale i modely za šest tisíc," říká specialista na vysavače z řetězce Okay Michal Jurkovič.

Trosky z 11. září

Značka iRobot má své kořeny v USA, kde trio inženýrů z Massachusettského technologického institutu začalo nejprve pracovat na vývoji vesmírného robota. Jejich patenty se uplatnily posléze také při prohledávání trosek Světového obchodního centra v New Yorku po útoku z 11. září roku 2001.

Poté se mladá firma začala orientovat více spotřebitelsky a v roce 2002 představila první robotický vysavač s názvem Roomba.

Od roku 2002 do poloviny letošního roku se na celém světě prodalo více než 10 milionů robotických vysavačů.

V současné době lze už na českém trhu sehnat robotické vysavače nejen od iRobotu, ale například od společností Samsung nebo Sencor. Ostatní novinky jsou zatím doménou iRobotu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy