Cukroví lze letos upéct výrazně levněji než jindy, pomáhá propad cen i slevy řetězců

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 12. 2020 13:25
Mléko a máslo jsou v českých obchodech před Vánocemi levnější než loni, připlatit si naopak lidé musí za cukr nebo mouku. Nejvýrazněji ovšem ušetří při nákupu brambor, které jsou letos před svátky o čtvrtinu levnější. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, který měsíčně sleduje průměrné ceny 14 druhů potravin na pultech prodejců. Ještě levněji lze suroviny nakoupit díky předvánočním slevám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Ve srovnání s loňským prosincem je podle českých statistiků patrný zejména pokles ceny brambor, a to na 14,59 koruny za kilogram. Před rokem přitom tato základní složka štědrovečerního bramborového salátu stála v průměru kolem 20 Kč za kilo. Cena kapra stoupla pouze nepatrně, a to z 96,80 Kč/kg na 97,30 Kč/kg.

Zlevnily rovněž některé přísady potřebné k pečení vánočního cukroví. Cena mléka klesla z loňských rekordních téměř 21 korun za litr o desetinu, letos ho zákazníci v průměru nakoupí za 18,98 koruny za litr. O dvě procenta je levnější i máslo a vejce. Čtvrtkilogramová kostka másla nyní vyjde v průměru na 46,12 koruny, zatímco loni to bylo 47 korun a například před třemi lety i více než 54 korun.

Podražil naopak cukr a mouka. Cena cukru stoupla o pět procent, cena mouky o šest procent.

Potravina Cena v prosinci 2019 Cena v prosinci 2020
Vepřová pečeně (1 kg) 141,24 138,16
Mléko polotučné (1 l) 20,95 18,98
Eidamská cihla (1 kg) 142,96 150,95
Jogurt bílý (150 g) 9,03 8,93
Vejce slepičí (10 ks) 32,65 31,97
Máslo (1 kg) 188,35 184,49
Mouka hladká (1 kg) 11,47 12,17
Chléb konzumní (1 kg) 25,47 26,46
Pečivo bílé (1 kg) 46,05 46,23
Cukr krystalový (1 kg) 14,72 15,48
Pivo světlé lahvové (0,5 l) 12,43 12,67
Brambory (1 kg) 19,55 14,59
Jablka (1 kg) 31,98 34,99
Kapr živý (1 kg) 96,79 97,32

Předvánoční akce obchodníků

Nejenže mnohé suroviny oproti loňsku zlevnily, k levnější výrobě vánočního cukroví i letos pomohly rovněž slevy největších řetězců. Ty podle dat České distribuční dosáhly před Vánocemi až 37 procent.

Společnost analyzovala akční letáky sedmi největších tuzemských řetězců. Zaměřila se na nabídky platné od 1. do 15. prosince. Zkoumala 456 položek, které zahrnovaly základní kategorie surovin pro pečení cukroví i hotové cukroví.

Nejvíce mohli lidé ušetřit u potřeb na pečení rumových kuliček. Průměrná sleva ingrediencí na tradiční cukroví činila 24 procent. 

Nákup ingrediencí na linecké cukroví bez slevy činí podle České distribuční 219 korun. Letos se daly pořídit za 138 korun, tedy o 37 procent levněji. V případě přísad na vanilkové rohlíčky bylo možné ušetřit zhruba 30 procent.

Největší průměrná sleva byla podle analýzy zaznamenána u kategorie čokolády, kde mohli lidé uspořit až 40 procent. V případě ořechů nebo kakaa průměrná sleva činila 30 procent. Nejmenší průměrnou slevu šest procent Česká distribuční eviduje u hotového těsta a hotového cukroví. Důvodem může podle ředitele České distribuční Petra Sikory být to, že se tyto produkty běžně přes rok v sortimentu prodejen neobjevují, netýká se jich tak sezonní zlevňování.

Máslo i za dvacet korun

Levněji než dříve mohli Češi letos sehnat máslo. Zatímco před předloňskými a loňskými Vánocemi stálo po slevě v průměru okolo 40 korun, letos se dalo pořídit v průměru okolo 35 korun. Některé prodejny ho podle České distribuční v akci nabízely i za 21,90 koruny.

"K pečení tradičního českého cukroví se často využívá například také rum či tuzemák, u kterého bychom po letošním zvýšení spotřební daně na alkohol mohli očekávat zvýšení ceny. Výrazné zdražení se však nekonalo a zákazníci si mohli 0,5 litru zakoupit v průměru okolo 100 korun. Nejvýhodnější nabídky pak činily 87,90 Kč, srovnatelně s roky 2018 a 2019," uvedl Sikora.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy