Cukroví lze letos upéct výrazně levněji než jindy, pomáhá propad cen i slevy řetězců

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 12. 2020 13:25
Mléko a máslo jsou v českých obchodech před Vánocemi levnější než loni, připlatit si naopak lidé musí za cukr nebo mouku. Nejvýrazněji ovšem ušetří při nákupu brambor, které jsou letos před svátky o čtvrtinu levnější. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, který měsíčně sleduje průměrné ceny 14 druhů potravin na pultech prodejců. Ještě levněji lze suroviny nakoupit díky předvánočním slevám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Ve srovnání s loňským prosincem je podle českých statistiků patrný zejména pokles ceny brambor, a to na 14,59 koruny za kilogram. Před rokem přitom tato základní složka štědrovečerního bramborového salátu stála v průměru kolem 20 Kč za kilo. Cena kapra stoupla pouze nepatrně, a to z 96,80 Kč/kg na 97,30 Kč/kg.

Zlevnily rovněž některé přísady potřebné k pečení vánočního cukroví. Cena mléka klesla z loňských rekordních téměř 21 korun za litr o desetinu, letos ho zákazníci v průměru nakoupí za 18,98 koruny za litr. O dvě procenta je levnější i máslo a vejce. Čtvrtkilogramová kostka másla nyní vyjde v průměru na 46,12 koruny, zatímco loni to bylo 47 korun a například před třemi lety i více než 54 korun.

Podražil naopak cukr a mouka. Cena cukru stoupla o pět procent, cena mouky o šest procent.

Potravina Cena v prosinci 2019 Cena v prosinci 2020
Vepřová pečeně (1 kg) 141,24 138,16
Mléko polotučné (1 l) 20,95 18,98
Eidamská cihla (1 kg) 142,96 150,95
Jogurt bílý (150 g) 9,03 8,93
Vejce slepičí (10 ks) 32,65 31,97
Máslo (1 kg) 188,35 184,49
Mouka hladká (1 kg) 11,47 12,17
Chléb konzumní (1 kg) 25,47 26,46
Pečivo bílé (1 kg) 46,05 46,23
Cukr krystalový (1 kg) 14,72 15,48
Pivo světlé lahvové (0,5 l) 12,43 12,67
Brambory (1 kg) 19,55 14,59
Jablka (1 kg) 31,98 34,99
Kapr živý (1 kg) 96,79 97,32

Předvánoční akce obchodníků

Nejenže mnohé suroviny oproti loňsku zlevnily, k levnější výrobě vánočního cukroví i letos pomohly rovněž slevy největších řetězců. Ty podle dat České distribuční dosáhly před Vánocemi až 37 procent.

Společnost analyzovala akční letáky sedmi největších tuzemských řetězců. Zaměřila se na nabídky platné od 1. do 15. prosince. Zkoumala 456 položek, které zahrnovaly základní kategorie surovin pro pečení cukroví i hotové cukroví.

Nejvíce mohli lidé ušetřit u potřeb na pečení rumových kuliček. Průměrná sleva ingrediencí na tradiční cukroví činila 24 procent. 

Nákup ingrediencí na linecké cukroví bez slevy činí podle České distribuční 219 korun. Letos se daly pořídit za 138 korun, tedy o 37 procent levněji. V případě přísad na vanilkové rohlíčky bylo možné ušetřit zhruba 30 procent.

Největší průměrná sleva byla podle analýzy zaznamenána u kategorie čokolády, kde mohli lidé uspořit až 40 procent. V případě ořechů nebo kakaa průměrná sleva činila 30 procent. Nejmenší průměrnou slevu šest procent Česká distribuční eviduje u hotového těsta a hotového cukroví. Důvodem může podle ředitele České distribuční Petra Sikory být to, že se tyto produkty běžně přes rok v sortimentu prodejen neobjevují, netýká se jich tak sezonní zlevňování.

Máslo i za dvacet korun

Levněji než dříve mohli Češi letos sehnat máslo. Zatímco před předloňskými a loňskými Vánocemi stálo po slevě v průměru okolo 40 korun, letos se dalo pořídit v průměru okolo 35 korun. Některé prodejny ho podle České distribuční v akci nabízely i za 21,90 koruny.

"K pečení tradičního českého cukroví se často využívá například také rum či tuzemák, u kterého bychom po letošním zvýšení spotřební daně na alkohol mohli očekávat zvýšení ceny. Výrazné zdražení se však nekonalo a zákazníci si mohli 0,5 litru zakoupit v průměru okolo 100 korun. Nejvýhodnější nabídky pak činily 87,90 Kč, srovnatelně s roky 2018 a 2019," uvedl Sikora.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Piráti budou usilovat o předčasné volby, Bartoš chce jednat s ostatními stranami i se Zemanem

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění sněmovny považuje za lepší variantu, než vyslovení nedůvěry kabinetu.

"Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby hned poté, co Senát schválí volební zákon a ten bude podepsán prezidentem. Podle nás je to jediná správná možnost, která umožní znovu rozdat politické karty," uvedl Bartoš. Pokud by sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě, Piráti a STAN by kabinet nepodpořili, rozpuštění komory a nové volby ale pokládají za vhodnější.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy