Nápojové automaty klamou. Čokoláda není čokoláda a místo mléka je náhražka, zjistili inspektoři

Ekonomika Ekonomika
16. 12. 2015 14:50
Dvě třetiny provozovatelů nápojových automatů klamou své zákazníky. Zjistila to kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce. U 34 ze 47 provozovatelů inspektoři zjistili, že u čokolády používají směs s mnohem nižším než požadovaným obsahem kakaového prášku. Inspekce nařídila provozovatelům, aby nápoje označili správně a zahájí s nimi správní řízení o uložení sankce.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Blahoslav Baťa

Praha – Čokoláda z nápojových automatů není většinou čokoláda. Dvě třetiny provozovatelů těchto přístrojů klamou zákazníky. Ukazují to závěry kontrolní akce Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

"Provozovatelé nejčastěji klamavě označovali instantní teplé nápoje názvem čokoláda, aniž by použili odpovídající suroviny," říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

K přípravě nápoje s označením čokoláda legislativa vyžaduje použití směsí s obsahem kakaového prášku minimálně 25 procent. U 34 ze 47 kontrolovaných provozovatelů přitom inspektoři zjistili, že používají směsi s mnohem nižším než požadovaným obsahem kakaového prášku. Ve většině případů se obsah kakaa ve směsi pohyboval od šesti do 15 procent.

Podobně problematické je také označování mléka, které se v automatech přidává do kávy. Zde kontrola obsahu směsí prokázala, že ve většině případů provozovatelé namísto deklarovaného mléka použili instantní náhrady s mléčnými bílkovinami nebo třeba laktózou.

Podrobné výsledky kontrol včetně jmen prozovatelů najdete na webu potravinářské inspekce.

"Více než dvě třetiny kontrolovaných osob tak porušily právní předpisy tím, že poskytovaly o nápojích zavádějící informace. Kakaový prášek a mléko přitom patří základním a nákladným složkám tohoto druhu nápojů," říká Kopřiva.

Dále inspektoři prověřili vyznačení alergenních látek, čistotu automatů, nastavení systému sanitace a používání materiálů vhodných pro styk s potravinou. Celkem šest provozovatelů nemělo alergenní látky vyznačeny vůbec, u dvanácti provozovatelů inspektoři zjistili vyznačení alergenů s nedostatky. "V ostatních uvedených parametrech byl výsledek kontrol vyhovující," dodáví Kopřiva.

Inspekce nařídila provozovatelům, aby nápoje označili správně a zahájí s nimi správní řízení o uložení sankce. "Vzhledem k neuspokojivé situaci v daném segmentu budeme v kontrolách průběžně pokračovat," říká Kopřiva.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy