Chudí a postižení budou muset platit speciální kartou

Petr Kučera Petr Kučera
5. 5. 2011 9:20
Za peníze od státu si už alkohol nekoupíte, plánuje ministerstvo
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: VISA

Praha - Všichni lidé, kteří dostávají sociální dávky na konkrétní účel, budou muset používat speciální platební kartu. Ta má zaručit, že si za peníze od státu nekoupí například alkohol nebo cigarety.

Novinka se dotkne zejména dávek pomoci v hmotné nouzi, tedy příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení.

Placení kartou má být povinné také pro zdravotně postižené, čerpající některou z dávek omezenou na konkrétní účel včetně příspěvku na péči.

Karta zároveň nahradí dosavadní "tištěné" průkazy TP, ZTP a ZTP/P a zabránit jejich zneužívání, protože nyní je lze relativně snadno okopírovat.

Se zavedením takzvané sociální karty už od roku 2012 počítá návrh sociální reformy, připravený ministerstvem práce a sociálních věcí. Na jaře o něm má jednat vláda.

Průkazka pro 800 tisíc lidí

Sociální kartu mají dostat všichni příjemci sociálních dávek či podpory v nezaměstnanosti, tedy zhruba 800 tisíc lidí. Má sloužit zejména pro identifikaci příjemců při styku s úřady práce, které o dávkách rozhodují.

"Vydání karty bude zdarma, za náhradu kvůli ztracení nebo zničení už ale budeme vybírat poplatek 100 korun, což zhruba odpovídá nákladům na výrobu včetně distribuce," říká první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška. Kdo bude potřebovat náhradu už do patnácti dnů, zaplatí dvojnásobek.

Jen u terminálů nebo přes internet

Na podstatné omezení se musí připravit všichni, kdo čerpají dávky omezené na konkrétní účel. Ministerstvo tím chce naplnit jeden z bodů programového prohlášení vlády - omezit zneužívání dávek právě zavedením jejich bezhotovostní výplaty.

Tyto dávky od státu totiž půjde "utrácet" jen prostřednictvím speciální platební karty. Ta dokáže "online" poznat, pokud někdo chce zaplatit v obchodě například alkohol, a takovou platbu neumožní.

Příjemci účelových dávek - tedy těch pro nejchudší a pro zdravotně postižené - se přitom placení kartou nevyhnou. Ministerstvo nepočítá s výjimkami, cílem je právě omezit zneužívání systému.

Kartu mají přijímat současné platební terminály, obchodníci si tedy nebudou muset obstarávat další zařízení. Kdo si ale bude chtít koupit například pečivo ve stánku, který nemá terminál, má smůlu - peníze z dávek na to nepoužije, protože si nebude moci vybrat hotovost.

Příjemci dávek v hmotné nouzi však nezaplatí prostřednictvím karet třeba ani obědy dětem ve školních jídelnách, protože terminály obvykle nemají - stejně jako třeba veterinář v případě ošetření asistenčního psa.

"Takový člověk může poslat peníze školní jídelně převodem na účet," namítá Šiška. Každý majitel karty totiž bude moci ovládat svůj účet online. Kdo to však neumí, zůstane odkázán na placení přímo kartou.

Šiška připomíná, že sociální služby může poskytovat i osoba blízká - té mohou příjemci dávek nechat pravidelně posílat na účet určitý obnos, aniž by jej museli online převádět.

Lépe na tom budou příjemci dávek, jejichž využití není účelově omezeno zákonem - typicky podpora v nezaměstnanosti nebo rodičovský příspěvek.

Jejich příjemci se mohou rozhodnout, že kartou platit nechtějí, a peníze jim pak budou chodit normálně dál na jejich běžný účet v bance jako dosud.

Ale i když se rozhodnou novinku vyzkoušet a nechají si posílat dávky "na kartu", budou si moci vybrat hotovost z bankomatu bez omezení - na rozdíl od příjemců účelových dávek.

Stát ušetří, slibuje ministerstvo

Za start systému a jeho provoz nemá stát zaplatit ani korunu. Provozní náklady by měly nést banka a obchodníci z očekávaných výnosů.

"Výběrové řízení na banku, která zajistí provoz systému, vypíšeme v nejbližších týdnech," říká Šiška.

Ministerstvo očekává, že naopak ušetří 40 milionů korun ročně na dosavadních nákladech. "Jde hlavně o provoz pokladen a výdaje související s výplatou v hotovosti, díky tomu se zvýší i bezpečnost pracovišť," upřesňuje náměstek.

Podle předsedy Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy jsou však podobné změny systému finančně i organizačně nákladnější než důsledná kontrola.

"Stačilo by například důsledně kontrolovat, zda vozidlo parkující na vyhrazeném stání skutečně přepravuje handicapovanou osobu, jejímž potřebám má průkazka sloužit," domnívá se Krása.

Plánovaná karta se nelíbí ani odborářům. "Domnívám se, že jde o splnění objednávky z bankovních kruhů. Banky totiž vyhlásily křížovou výpravu proti platbám v hotovosti a zde se jim nabízí jedinečná šance," říká místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl.

Podle Pícla navíc provozovatel systému získá i databázi občanů, kterou žádná jiná soukromá instituce nedisponuje.

 

Právě se děje

Další zprávy