České potraviny jsou stejně dobré jako polské, říká analytik

David Kořínek
Aktualizováno 5. 7. 2015 23:03
Nový test potravin ukázal, že potraviny v Česku a Německu se stále liší. Podle Petra Havla je ale Česko na špici, co se bývalého Východního bloku týče.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Češi stále kupují pod stejnou značkou potraviny s jiným složením, než mají k dispozici Němci. Ukázal to test europoslankyně Olgy Sehnalové. Třetina značkových potravin, které nakoupila, nebyla stejná.

Jak kvalitní potraviny se tedy v Česku dají koupit? "Jsou zde potraviny vysoce kvalitní, kvalitní i méně kvalitní. Nabídka kopíruje sociální situaci spotřebitelů," říká v rozhovoru s online deníkem Aktuálně.cz agrární analytik Petr Havel.

Petr Havel
Petr Havel | Foto: Archiv autora

Oproti západní Evropě máme podle něj na trhu méně kvalitní potraviny, zároveň jsme ale na špici zemí bývalého Východního bloku. A co polské potraviny, které mají v Česku špatnou pověst? "S kvalitou jsou na tom více méně stejně jako Česko," odpovídá Petr Havel.

Aktuálně.cz: Test europoslankyně Sehnalové se zaměřil na potraviny z Česka a Německa. Odpovídají podle vás výsledky testu realitě?

Petr Havel: K tomu mám poznámku. Nakupovalo se v Drážďanech, které patřily za železné opony do socialistické části Německa – NDR. V Německu stále existují rozdíly mezi bývalým západem a východem. Drážďany tak neposkytují objektivní obraz o celkové nabídce, kvalitě a cenách potravin v Německu.

Obecně v Česku jsou potraviny vysoce kvalitní, kvalitní i méně kvalitní. Nabídka kopíruje sociální situaci spotřebitelů. Ne všichni jsou natolik movití, aby si mohli dovolit to nejkvalitnější. Zároveň movitější zákazníci si mnohdy rádi připlatí za vyšší kvalitu.

A.cz: Jak je na tom tedy Česko v porovnání se zahraničím?

Otázka je s jakým zahraničím. Oproti západní Evropě máme na trhu méně kvalitní potraviny, zároveň jsme ale na špici zemí bývalého Východního bloku. Na západ nám něco chybí a východ válcujeme.

A.cz: Zlepšuje se postupně kvalita potravin v Česku?

Na to není jednoznačná odpověď. Mnoho řetězců vynakládá velké úsilí na zvyšování kvality nabízeného jídla a pití. Někteří výrobci se třeba i vracejí ke starším a tradičním recepturám. Naproti nim stojí ti, kteří chtějí urvat co největší podíl maloobchodní sítě. V důsledku cenové konkurence musejí kvalitu tlačit dolů.

A.cz: Mohou velké obchodní řetězce ovlivnit kvalitu potravin, které prodávají?

Obchodní řetězce jsou dnes synonymem pro nepřítele lidu. V reálu však mnohdy právě ony kontrolují kvalitu potravin na trhu. Samozřejmě některé nesmyslně tlačí na cenu a tím i na snížení kvality potravin, zároveň mají vlastní systémy monitorování kvality. Nutné je ale říci, že jestli má někdo v rukou kvalitu potravin v obchodech, pak jsou to především zákazníci. Řetězce jen uspokojují poptávku.

A.cz: Podle čeho může zákazník poznat kvalitní potraviny?

Hodně zjednodušeně – nemůže. Kvalita je relativní pojem. Nejlépe je soustředit se při výběru na čerstvost. Čerstvá potravina je přirozenější. I když má také svá rizika.

A.cz: Průzkumy z poslední doby říkají, že čeští spotřebitelé preferují kvalitu, a ne cenu. To ale moc neodpovídá tomu, co říkáte.

Zákazníci se trochu více učí číst, co kupují. Ano, roste skupina poučenějších spotřebitelů, kterým záleží na tom, co kupují. Zároveň ale stále naprostá většina lidí nakupuje primárně dle ceny. Stačí se podívat do nejbližšího obchodu.

A.cz: Výrobci mnohdy tvrdí, že potraviny jsou přizpůsobené lokální chuti. Věříte jim?

Historicky jednotlivé země, dokonce i regiony, mají rozdílnou strukturu jídelníčku. Ve spojitosti s tím se liší i chutě místních. Různé regiony tak preferují různé chutě. Dnes se to ale bere mnohdy tak, že pokud se výrobek jen trochu liší, tak to někoho zvýhodňuje, nebo naopak diskriminuje. Teď ale nemám na mysli případy, kdy je výrobek rozdílný v základní složce, přitom je ale označen stejným názvem i obalem.

A.cz: Jsou ochranné známky značkou kvality?

Co se kvality týče mnohdy ani ne. Problémem je přehnané množství značek. Běžný spotřebitel se mezi nimi už ani nezvládá orientovat. Význam dnes mají už jen ochranné známky EU. Řada značek jsou jen marketingové produkty. Počet značek v Česku je potřeba zredukovat.

A.cz: Jak kvalitní potraviny jsou na farmářských trzích?

Že se na farmářských trzích prodávají kvalitnější výrobky, je mýtus. Někdy to platí, jindy ne. Mnohdy na farmářských trzích najdeme výrobky, které jsou k dostání i v maloobchodě. Kontroly navíc na farmářských trzích nacházejí prohřešky procentuálně častěji než v kamenných prodejnách. Zároveň jsou farmářské trhy žádoucí v tom, že představují odbytiště pro malé výrobce a pěstitele, mnohdy skutečně lokální.

A.cz: Češi často kritizují polské potraviny. Podle vás oprávněně?

Poláci se na potravinářství soustředí mnohem více než Češi. Dokonce vyhlásili, že chtějí být alternativou k Francii mezi novými členskými státy EU. S kvalitou jsou na tom více méně stejně jako Česko.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 40 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy