Podvodníci se v e-mailech vydávají za Českou poštu. Lidem kradou peníze i data

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
16. 2. 2022 11:15
Česká pošta již delší dobu čelí vlně takzvaného phisingu. Zákazníky varuje před podvodnými e-maily, které jejím jménem lákají z uživatelů různé finanční obnosy nebo odkazují na škodlivý software. E-maily podvodníků přitom poměrně úspěšně napodobují vzhled pošty, lidé se proto musí při kontrole zaměřovat především na detaily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"V poslední době se množí podvodné e-maily a SMS zprávy, které mají adresáty připravit o peníze a k tomu jim poškodit počítač či mobilní telefon. Toto provádí díky zneužívání jména České pošty. Varujeme proto klienty před podvodnými elektronickými zprávami (phishing), které jsou zasílány z podvodných adres," uvádí na svém webu Česká pošta.

Foto: Economia

Phishing je metoda podvodu, kdy útočník rozesílá podvodné e-mailové zprávy, které mají vzbudit dojem, že byly odeslány z e-mailové adresy zavedené a důvěryhodné společnosti. Cílem je dostat z uživatele peníze nebo citlivá osobní data.

Pryč je přitom doba, kdy zprávy byly psány lámanou češtinou s gramatickými a stylistickými chybami. V současnosti proto musí být uživatel výrazně obezřetnější a zaměřit se především na detaily, jako je podoba e-mailové adresy. Ta má totiž většinou nestandardní podobu.

Obsah zprávy od podvodníků je potom různý. Jeden z e-mailů například upozorňuje uživatele, že jeho balíček byl pozastaven z důvodu nezaplacené daně. Na jeho položku se údajně vztahuje celní daň ve výši 79,80 koruny a podvodníci požadují kliknutím na odkaz její zaplacení.

V jiném podvrženém e-mailu podvodníci uživateli sdělují, že jeho balíček byl přijat do přepravy, ale z důvodu nekompletní adresy nemohl být doručen. Je proto třeba aktualizovat adresu pro úspěšné doručení kliknutím na odkaz.

Poměrně rozšířenou verzí podvodného e-mailu, který předstírá, že je z České pošty, je rovněž informace o balíčku čekajícím na doručení. Uživatel má potvrdit platbu ve výši tří korun kliknutím na uvedený odkaz.

Podobné e-maily se v různých obdobách opakují. "Vždy je uvedeno několik odkazů na falešné stránky nebo erotické reklamy anebo zdroj škodlivého softwaru, který se pokusí vaše zařízení ovládnout," varuje dále na webu pošta.

Uživatele rovněž vyzývá, aby podvodný e-mail odeslali na adresu [email protected] Pošta podala trestní oznámení na neznámého pachatele a na útocích spolupracuje s policií. "Těmto formám útoku se dá velmi těžko předcházet a ke zneužití může být útočníky využit jakýkoliv subjekt státní, veřejné nebo komerční sféry," doplňuje pošta.

Jak se bránit proti podvodným e-mailům "z České pošty":

- Hlavní stránky České pošty jsou stránky jsou:

Ostatní podobné odkazy nejsou majitelem České pošty, s.p.

- Každý detail v textu je důležitý - špatná čeština, divné znaky, zvláštní jméno odesílatele.

- Neklikejte na neznámé odkazy nebo přílohy.

- Nezadávejte své osobní, přihlašovací nebo platební údaje.

- V případě podezření na podvodné zprávy se obraťte na bezplatnou zákaznickou linku České pošty 800 104 410 nebo zašlete dotaz na mailovou adresu [email protected] a když si nebudete jisti přepošlete originál mailu na mailovou adresu [email protected]

Zdroj: Česká pošta

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy