Česká peněženka 2007:co vás čeká?

Kristina Procházková
3. 1. 2007 0:00
Nový rok vždycky přináší i změny, které se dotýkají rodinných rozpočtů. V roce 2007 Čechy čekají změny k lepšímu, ale i k horšímu. Mnohé z nich přitom začaly platit už prvním lednovým dnem.

Zvýšení penzí i příspěvků

Příjemný pohled se od února naskytne těm, kdo pobírají důchod, rodičovský příspěvek nebo mateřskou či nemocenskou (posledně jmenovaní hlavně v případě vyššího příjmu).

Důchody se totiž zvyšují průměrně o víc než 6 procent, a to jak důchody starobní, tak i invalidní, sirotčí a další. Průměrný penzista si tak polepší řádově o pětistovku měsíčně.

Zvýšený rodičovský příspěvek je posledním dozvukem předvolebního "sociálního běsnění:" Zatímco slavné pastelkovné se vyplácí už od loňska, téměř dvojnásobný růst rodičovského příspěvku přichází až teď. Od 1.1. tudíž budou maminky a tatínkové, kteří se starají o dítě až do 4 let věku, pobírat 7582 Kč měsíčně. O pár korun si rodiny polepší už při narození miminka: Porodné vzrostlo o 160 Kč na 17 760 Kč.

Růst nemocenské a podobně odvozovaných dávek není nijak přelomový. Zvýšily se totiž pouze hranice, které určují, od jaké výše příjmu se nemocenská odvozuje: Zatímco dosud se v plné výši uvažovalo s 510 Kč, nově to bude 550 Kč, redukována na 60 % pak bude částka 790 Kč místo 730 Kč. Maximální nemocenská se i tak bude pohybovat jen kolem 13 tisíc Kč.

Platit začíná také několik zákonů, které upravují situaci lidí s nejnižšími příjmy: Zákon o životním a existenčním minimu (pro jednotlivce nově ve výši 3 126 Kč a 2 020 Kč) a zákon o pomoci v hmotné nouzi, který zavádí tři dávky: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc. Novinkou je, že by příspěvky na živobytí měly reflektovat nejen příjem žadatele, ale i jeho snahu zvýšit si příjmy vlastní prací. Příspěvek na bydlení se bude nově lišit mezi regiony.

(Nejen) zdražení energií

Rodinné rozpočty zasáhnou i změny cen energií, vodného a nájemného, ale třeba i cestování.

Zlevnění nás čeká pouze u plynu, a to průměrně o 4,2 %. Nejvíce za něj ušetří Středočeši (5,8 %), Západočeši (5,6 %) a Pražané (4,9 %), nejmenší úspory se dočkají Jihočeši (1,9 %), Východočeši (3,1 %) a Severočeši (3,2 %).

O něco levnější také může být topení v domácnostech, které jsou napojeny na plynové zdroje; připlatí si naopak domácnosti, jejichž teplárna spaluje uhlí.

Citelněji naopak zdraží elektřina, průměrně o 7,9 %. Nejvíce si za ni připlatí obyvatelé jižních Čech a Moravy (8,7 %) a Pražané (7,9 %), v ostatních regionech dojde ke zdražení o 7,6 %.

Vodné zdraží ve všech regionech s výjimkou jižní Moravy, a to v průměru o 6 %. Největší nárůst cen čeká zlínský region (15,2 %) a Prahu (11,97 %).

Růst nájmů povolila nová legislativa, která má směřovat ke srovnání regulovaného nájemného s tržním. Postupné zdražování má trvat do roku 2010 a letos přinese možný nárůst přibližně o pětinu, v atraktivních lokalitách (hlavně v Praze) ale až téměř o 40 procent.

O kolik zdraží jízdné, zatím není zcela jasné. Už od půlky prosince zdražily vlaky, nové ceny od nového roku ohlásila i například ostravská MHD. Se zdražením ale je třeba počítat i u autobusů, jejichž ceny ovlivňuje nově vybírané mýtné, a to průměrně až o 15 %. Například společnost Student Agency tak na spojích Praha-Brno zdražila základní jízdné ze 150 na 190 Kč, ceny jízdného na všech svých spojích (tedy nejen dálkových) ale zvýšila třeba i společnost Connex, která provozuje dopravu v několika východočeských regionech.

O něco nákladnější bude i jízda autem pro ty, kdo si příležitostně kupují dálniční známky: platnost měsíční a týdenní známky se totiž zkrátila, cena ale zůstala stejná. Za měsíc tedy zaplatíte 300 Kč (dříve za 2 měsíce) a za týden 200 Kč (dříve za 10 dní).

Platba za "rozkoše": cigarety a televize

O 20 Kč měsíčně víc budou platit domácnosti, které používají televizor, protože se koncesionářský poplatek zvedl ze 100 na 120 Kč.

Zdražení čeká i kuřáky, a to hned dvojnásobné. V těchto dnech totiž začínají "docházet" levnější cigarety, kterými se prodejci zásobili před zvýšením daně loni v dubnu, a kuřáci tudíž musí připlatit několik korun na krabičce. Daň se bude opět zvedat v březnu, takže se další zdražení (asi o 8 Kč) čeká v následujících měsících.

Růst mezd a platů?

Od Nového roku začaly platit i předpisy, stanovující nové platové tarify: týkají se zaměstnanců v rozpočtové sféře, duchovních, vojáků z povolání i dalších příslušníků bezpečnostních složek. Jejich konkrétní dopad zatím není jasný, protože plat pochopitelně netvoří jen tarif: TV Nova ale před koncem roku upozornila, že například mnozí policisté nebo hasiči si mohou citelně pohoršit. Státní zaměstnanci by si nicméně měli v průměru polepšit asi o 5 %, tedy přibližně o 1 000 Kč.

Pokud jde o mzdy v podnikatelské sféře, očekává se, že porostou asi o 5 %, vzhledem k očekávané tříprocentní inflaci si ale lidé fakticky polepší jen asi o 2 %. I když odboráři žádají vyšší růst mezd, hovoří o 7 %, podnikatelé upozorňují, že musí platit stále více za energie, dopravu atd., a proto na takové zvýšení nemají. Některé platy nicméně vzrostou: Minimální mzda se zvýšila na rovných 8 000 Kč.

Hlavně zaměstnanci ve zdravotnictví a dopravě si mohou dokonce finančně pohoršit, protože nový zákoník práce omezil práci přesčas - nebudou tedy moci pracovat tolik hodin jako dosud.

Změny nastanou i v oblasti daní. Za rok 2006 se poprvé podává změněné daňové přiznání - místo ze základu se budou odečítat položky přímo z vypočtené daně, což se více vyplatí lidem s nižšími příjmi (a tedy nižní úrokovou sazbou).

Foto: Aktuálně.cz
  • SPECIÁL: VELKÁ  INVESTIČNÍ  HRA 
  • Chcete se pobavit? Chcete vyhrát hodnotné ceny každý den? Klikněte ZDE!
 

Právě se děje

Další zprávy