Češi už mají 3,5 milionu bezkontaktních platebních karet

13. 3. 2014 16:45
Bezkontaktní karty přijímá téměř 30 tisíc terminálů. Průměrná hodnota takto placeného nákupu byla loni 425 korun.
Bezkontaktní platba
Bezkontaktní platba | Foto: VISA

Praha - V České republice je nyní přes 3,5 milionu bezkontaktních platebních karet a jejich počet rychle roste. Tyto karty nyní přijímá v Česku téměř 30 000 terminálů. Vyplývá to z údajů karetních asociací Visa a MasterCard Europe. Útraty prostřednictvím těchto karet se podle nich v posledním roce znásobily.

Celkově je nyní v ČR 1,7 milionu bezkontaktních karet Visa, proti prosinci 2012 došlo k jejich meziročnímu nárůstu o 288 procent. Držitelé karet Visa využili svých bezkontaktních karet k 30,7 milionu nákupů na území České republiky. V roce 2012 byly takových transakcí pouhé dva miliony.

Na konci roku 2013 bylo vydáno 1,8 milionu bezkontaktních karet MasterCard. Každá třetí vydaná karta MasterCard je bezkontaktní. "V Česku se 27 procent transakcí s kartami MasterCard a Maestro uskuteční právě pomocí bezkontaktních plateb, což je z evropských zemí nejvíce," řekl generální ředitel MasterCard pro ČR a Slovensko Miroslav Lukeš.

Průměrný nákup za 425 korun

Průměrná hodnota nákupu placeného bezkontaktní kartou v ČR byla loni 425 korun, což odpovídá týdenní útratě v supermarketu, uvedl regionální manažer Visa Europe pro ČR a Slovensko Marcel Gajdoš. To podle něj ukazuje, že spotřebitelé si oblíbili bezkontaktní karty hlavně pro pohodlné pravidelné nákupy. V celé Evropě je průměrná hodnota transakce 250 korun. To svědčí o tom, že Češi patří k nejaktivnějším uživatelům bezkontaktních karet v Evropě.

"Byli jsme svědky obrovského nárůstu bezkontaktních karet Visa v Česku a zároveň rostl počet transakcí i objem takto zaplacených peněz. Objem v roce 2013 přesáhl 13 miliard korun, jen v prosinci se takto utratilo 2,7 miliardy korun," dodal.

S mobilem i nálepkou

Počet bezkontaktních terminálů vzrostl o 265 procent, přičemž nově se terminály objevily v řetězcích typu McDonald's, KFC, DM Drogerie, Albert, C&A, Starbucks, Lidl, Obi, Datart, Cinema City a u mnoha dalších.

Bezkontaktní placení se dnes neomezuje pouze na platební karty. Od loňského roku je možné platit bezkontaktně také mobilem. Alternativní variantou pro uživatele bez NFC telefonu jsou PayPass nálepky, které představují podobný platební komfort.

Bezkontaktní platební karty jsou stále oblíbenějším nástrojem, jak platit za nákup. Na rozdíl od klasického bezhotovostního placení kartou takové platby obvykle nevyžadují použití PIN. Bezkontaktní platby jsou pak z důvodu nižšího zabezpečení limitovány do 500 korun. Toto omezení ovšem nijak nelimituje platby uskutečňované přes internet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy