Češi si vychutnají pivo nejraději v hospůdce

sti
27. 11. 2007 18:00
Nejvytrvalejšími pivaři jsou Britové
Foto: www.prazdroj.cz

Průzkum - Nejméně ze všech Evropanů pijí doma pivo Češi. Jen 55 procent českých milovníků piva ho konzumuje doma. Zato v zemích jako Dánsko, Polsko nebo Německo konzumaci piva doma zmínilo 90 a více procent dotazovaných.

Ukázal to výzkum* provedený v 15 evropských zemích pro společnost SABMiller, vlastníka tuzemského Plzeňského Prazdroje.

Ze studie vyplynulo, že polovina evropských respondentů preferuje z alkoholických nápojů pivo, víno pak necelá třetina.Mezi muži je obliba piva ještě o něco vyšší - 57 procent. Jako nejpreferovanější nápoj uvedlo pivo i 39 procent žen.

"Češi svoji náklonnost k pivu nezastírají. Celkem 65 procent z nich by sáhlo z alkoholických nápojů nejraději právě po pivu. To je o 13 procent nad průměrem zkoumaných patnácti zemí," říká Jiří Mareček, mluvčí Plzeňského Prazdroje.

Kde hledat pivaře?

Když byli respondenti postaveni před otázku, kde si v poslední době dali alespoň jednou pivo v jedenácti zemích vyhrálo domácí prostředí či vlastní zahrádka. Pouze ve čtyřech zemích si pivaři vychutnávají oblíbený nápoj častěji jinde: z toho ve třech z nich měly navrch restaurace a hospody jen o několik procent.

Za to v Česku převyšovala restaurační zařízení o 20 procent.

Zatímco "doma" si v posledním měsíci dalo alespoň jednou pivo 55 procent Čechů, "v hospodách, restauracích" to byly celé tři čtvrtiny. Oproti tomu ve většině ostatních zemí zmínilo konzumaci "doma" 82 až 92 procent respondentů. Variantu někde "venku" naopak jmenovala jen zhruba polovina z nich.

"Celoevropský výzkum potvrdil, že pivní kultura je v Čechách na vysoké úrovni a pivo hraje důležitou roli při setkáních s přáteli," dodává Jiří Mareček.

Dáme jedno? A v kolik?

Průměrný čas, kdy si obyvatelé Evropy dávají ve všední den první pivo, je 18:23.

Nejdříve začínají Francouzi, v 17:10, nejpozději Italové, v 19:48.

Češi s časem 18:47 spadají v tomto do průměru.

Nejčasněji dopijí pivo Francouzi, ve 20:33, nejdéle sedí u piva Němci, až do 22:59. Průměrný čas odchodu domů je 22:12. Češi zůstavají u pěnivého moku déle skoro o půl hodiny. Končí s pitím piva ve 22:38.


*Výzkum zpracovává společnost SABMiller na vzorku více než 7,5 tisíce plnoletých osob, které pijí pivo alespoň jednou za dva týdny. Statistické šetření probíhá v 15 evropských zemích (Belgie, Česká republika, Dánsko, Francie, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Polsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie). V každé zemi odpovídá přibližně 500 respondentů, z toho 70 % mužů a 30 % žen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bouřky rozvodnily některé toky, dopravu komplikovaly popadané stromy

Bouřky a vydatné večerní deště ve středu večer rozvodnily v Česku některé toky, poničily střechy a komplikovaly dopravu na železnici. V jižních Čechách vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý na 3. povodňový stupeň, tedy ohrožení. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila. Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy, v osadě Kocanda večer pytlovali.

Silné bouřky dnes přecházejí v pásu od východu Středočeského kraje přes Vysočinu do Pardubického a Královéhradeckého kraje. Podle meteorologů při nich může napršet až 90 litrů na metr čtvereční a řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy