Hitparáda těstovin: Češi milují vřetena. Kolínka se propadají až na třetí místo

Ekonomika Ekonomika
25. 10. 2018 14:26
Češi dávají absolutní přednost bezvaječným těstovinám. Tři ze čtyř českých zákazníků si nejradši domů z obchodu přivezou vřetena, neboli fusilli.
Oblíbené těstoviny
Oblíbené těstoviny | Foto: GFK

Praha - Průměrný Čech za rok spořádá 11 kilo těstovin za 411 korun. Dvě pětiny těchto nákupů pochází ze slevových akcí. Obecně si za rok koupí těstoviny téměř každý Čech. Ve čtvrtek 25. října, tedy na Světový den těstovin, který existuje už 20 let, představila tato čísla agentura GfK.

Tři ze čtyř nakoupených těstovin jsou v Česku bezvaječné. Nejoblíbenější tvar těstovin jsou pak jednoznačně vřetena. Za nimi z hlediska počtu kupujících následují špagety, kolínka a nudle do polévky.

Z dalších variant těstovin domácnosti kupují kuskus (24 procent domácností), rýžové těstoviny (16 procent domácností) a kukuřičné těstoviny (6 procent domácností).

Domácnosti využívají i nákupy v akci. Nákupy za zvýhodněnou cenu tvoří dvě pětiny celkových výdajů českých domácností za těstoviny a z hlediska objemu tvoří zlevněné zboží necelou polovinu. Akci alespoň jednou využilo více než 8 z 10 českých domácností.

Nejvíce domácností nakupuje těstoviny v hypermarketech a diskontech.  Všechny uvedené údaje jsou výsledkem průzkumu trhu metodou spotřebitelského panelu v období od září 2017 do srpna 2018.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy