Češi chodí do restaurací méně, raději si posedí doma. S dražším menu počítají

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
1. 8. 2021 10:00
Než se loni na jaře uzavřely restaurace, navštěvovalo je několikrát týdně 37 procent lidí. V současné době do nich zavítá vícekrát v týdnu o deset procent hostů méně. Ukázaly to údaje společnosti Data Servis, z nichž také vyplynulo, že gastropodniky pociťují odliv zahraničních turistů. Řadě z nich pak v době covidu pomohly sociální sítě (hlavně Facebook), díky kterým udržely kontakt se zákazníky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Podle průzkumu firmy Data Servis, který pochází z letošního června, přibývá lidí, kteří restaurace navštěvují jen párkrát za měsíc, aktuálně jde o 26 procent osob. Před vypuknutím covidu se přitom jednalo o 17 procent.

Restaurace mimo jiné trápí odliv zahraničních turistů, pro gastropodniky v některých regionech v Česku tvořili cizinci 30 až 50 procent všech návštěv.

Právě nižší návštěvnost má za následek pokles tržeb, což se některé restaurace snaží dohnat zvyšováním cen. Podle firmy Data Servis si všimlo zdražování skoro 60 procent návštěvníků, a to převážně u jídla a piva. 

Skutečnost, že restaurace po znovuotevření zdražují, potvrzují také data stravenkářských firem, jak v červenci informoval on-line deník Aktuálně.cz. Například podle společnosti Edenred v červnu Češi za oběd v restauraci platili v průměru 137 korun, což je vůbec nejvíce od doby, kdy tato stravenkářská firma ceny sleduje. Oproti začátku letošního roku je to zdražení o pět korun.

V porovnání s loňským červnem, kdy nastalo uvolnění po první vlně covidu, jde o tříprocentní meziroční růst cen. Ten podle společnosti Edenred odráží vývoj inflace v Česku, kdy restaurace bojují s rostoucími náklady.

Podle analýzy společnosti Data Servis zákazníci se zdražováním počítají i do budoucna. Předpokládají, že utratí buď stejně, nebo o něco více v porovnání s předcovidovou dobou. V současné době utrácí víc než před začátkem pandemie jen 11 procent hostů.

Graf ukazuje, jak se změnila útratu hostů ve srovnání s obdobím před pandemií

Vládní nařízení hosty limituje

Celkem 40 procent lidí se také shoduje, že by se obsazenost podniků zvýšila, pokud by vláda zrušila povinnost prokázat bezinfekčnost. Nyní musí návštěvníci disponovat potvrzením o ukončeném očkování nebo prodělaném koronaviru či u sebe musí mít negativní test. Odpovědnost je ale na nich samotných.

Restaurace bezinfekčnost kontrolovat nemusí, byť to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v jednu chvíli zvažoval. Celkem 57 procent lidí uvedlo, že je nařízení omezuje, současně ale většinou nemají osobní zkušenost s tím, že by je při vstupu někdo opravdu kontroloval.

O osm procent více jedinců pak považuje za částečnou nebo úplnou náhradu návštěv restaurací domácí setkávání. Je to pro ně levnější a při posezení s přáteli nepovažují místo setkání za tak důležité. 

Našli se ale i tací, kterým setkávání s přáteli a rodinou v restauracích chybělo (30 procent), některým se také stýskalo po čepovaném pivu (19 procent) nebo dobrém jídle bez námahy (12 procent).

Vláda vstup veřejnosti do venkovních prostor restaurací povolila po zhruba pětiměsíčním uzavření od 17. května, vnitřní prostory se mohly otevřít 31. května. V červnu zaznamenaly nejvíce návštěv standardní restaurace (42 procent), tedy takové, kde si člověk může dopřát jídlo za běžnou cenu, dále hospody a pivnice a na třetím místě kavárny.

Graf ukazuje, do jakých gastropodniků lidé po znovuotevření vnitřních prostor v červnu nejčastěji zavítali

Data také ukázala, že koronavirovou dobu restaurace překlenuly z části i díky sociálním sítím. Ty se v době omezení staly hlavním komunikačním prostředkem mezi podniky a hosty. Téměř sedmi z deseti podniků používalo Facebook, aby lidem dali vědět, že fungují a jakým způsobem nebo co pro hosty připravují za novinky, až budou moct otevřít.

Video: Přišli jsme o 400 milionů na tržbách, zavíráme na dlouho, říká spolumajitel Ambiente

Záleží na každém dni, kdy jsou restaurace otevřené. Nepřiblížilo se světlo na konci tunelu, říká spolumajitel Ambiente Daniel Kronďák | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy