Češi a mléčné výrobky: Ročně spořádají 60 litrů mléka a pět kilo másla, spotřeba padá

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
1. 6. 2019 13:08
Spotřeba mléka a mléčných výrobků loni v Česku klesla o 0,3 procenta na 245,8 kilogramu na osobu bez započítání másla. Například jogurtů nebo zakysaných nápojů loni spotřebovali Češi kolem 15 kilogramů na osobu. Ve světě je však propad prodejů mléčných výrobků výraznější než v Česku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

"Je to jen o 0,3 procenta méně než v roce předchozím, ale okolní svět zaznamenal v roce 2018 významně větší propad z důvodu celosvětově snížené spotřebitelské poptávky. Takže u nás jde o velmi dobrý výsledek," řekl předseda Českomoravského svazu Jiří Kopáček.

Výraznější pokles spotřeby byl loni u mléčných konzerv, tedy kondenzovaného a sušeného mléka, a to o 11,8 procenta na 1,5 kilogramu. U samotného mléka klesla spotřeba o dvě až tři procenta na 59,7 litru, konzumních smetan loni Češi spotřebovali kolem 5,4 litru na osobu. Naopak vzrostla spotřeba sýrů a tvarohů. Spotřeba samotného másla loni meziročně klesla o dvě procenta na 5,1 kilogramu na osobu.

Fermentovaných výrobků, jako jsou jogurty nebo zakysané nápoje, loni spotřebovali Češi kolem 15 kilogramů na osobu, což znamenalo meziroční pokles o dvě procenta. Sýrů a tvarohů se snědlo 17,9 kilogramu, dlouhodobě se u nich zaznamenává podle svazu mírný nárůst. "Máme stabilní spotřebu smetanových a tvarohových krémů a mléčných dezertů 3,1 kg na osobu," dodal Kopáček.

Výsledky soutěže podle kategorií:

Kategorie Vítězný výrobek Výrobce
Tekuté mléčné výrobky nezakysané Ledová káva Mlékárna Hlinsko a.s.
Zakysané mléčné nápoje Skyr Drink borůvka Bohušovická mlékárna a.s.
Jogurty a skyry s tučností do 3,6 % Jogurt bílý bez laktózy Hollandia Karlovy Vary s.r.o.
Smetanové jogurty a zakysané smetany Lahůdka zakysaná smetana na zahradních jahodách bez laktózy MADETA a.s.
Mléčné dezerty, tvarohové a smetanové krémy Pribináček kokos Savencia Fromage & Dairy Czech Republic a.s.
Tvarohy a čerstvé sýry Lučina Mini Savencia Fromage & Dairy Czech Republic a.s.
Přírodní sýry polotvrdé a tvrdé Herold 12 měsíců Moravia Lacto a.s.
Přírodní sýry měkké zrající a plísňové Olomoucké tvarůžky malé A.W. spol. s r.o.
Sýry na grilování Grillami Brazzale Moravia a.s.
Tavené sýry Delicato tavený sýr 45 % TANY spol. s r.o.
Speciality DIP - řecký jogurt Limetka & Chilli Polabské mlékárny a.s.

Svaz ve středu vyhlašoval výsledky v soutěži o nejlepší mlékárenský výrobek, kterým se stal sýr Lučina Mini od firmy Savencia Fromage & Dairy Czech Republic. V 11 kategoriích hodnotilo výrobky 23 nezávislých porotců, posuzovala se nejen celková kvalita přihlášených výrobků, ale také obchodní rozšířenost nebo marketingové aktivity.

 

Právě se děje

před 15 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy