Češi a mléčné výrobky: Ročně spořádají 60 litrů mléka a pět kilo másla, spotřeba padá

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
1. 6. 2019 13:08
Spotřeba mléka a mléčných výrobků loni v Česku klesla o 0,3 procenta na 245,8 kilogramu na osobu bez započítání másla. Například jogurtů nebo zakysaných nápojů loni spotřebovali Češi kolem 15 kilogramů na osobu. Ve světě je však propad prodejů mléčných výrobků výraznější než v Česku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

"Je to jen o 0,3 procenta méně než v roce předchozím, ale okolní svět zaznamenal v roce 2018 významně větší propad z důvodu celosvětově snížené spotřebitelské poptávky. Takže u nás jde o velmi dobrý výsledek," řekl předseda Českomoravského svazu Jiří Kopáček.

Výraznější pokles spotřeby byl loni u mléčných konzerv, tedy kondenzovaného a sušeného mléka, a to o 11,8 procenta na 1,5 kilogramu. U samotného mléka klesla spotřeba o dvě až tři procenta na 59,7 litru, konzumních smetan loni Češi spotřebovali kolem 5,4 litru na osobu. Naopak vzrostla spotřeba sýrů a tvarohů. Spotřeba samotného másla loni meziročně klesla o dvě procenta na 5,1 kilogramu na osobu.

Fermentovaných výrobků, jako jsou jogurty nebo zakysané nápoje, loni spotřebovali Češi kolem 15 kilogramů na osobu, což znamenalo meziroční pokles o dvě procenta. Sýrů a tvarohů se snědlo 17,9 kilogramu, dlouhodobě se u nich zaznamenává podle svazu mírný nárůst. "Máme stabilní spotřebu smetanových a tvarohových krémů a mléčných dezertů 3,1 kg na osobu," dodal Kopáček.

Výsledky soutěže podle kategorií:

Kategorie Vítězný výrobek Výrobce
Tekuté mléčné výrobky nezakysané Ledová káva Mlékárna Hlinsko a.s.
Zakysané mléčné nápoje Skyr Drink borůvka Bohušovická mlékárna a.s.
Jogurty a skyry s tučností do 3,6 % Jogurt bílý bez laktózy Hollandia Karlovy Vary s.r.o.
Smetanové jogurty a zakysané smetany Lahůdka zakysaná smetana na zahradních jahodách bez laktózy MADETA a.s.
Mléčné dezerty, tvarohové a smetanové krémy Pribináček kokos Savencia Fromage & Dairy Czech Republic a.s.
Tvarohy a čerstvé sýry Lučina Mini Savencia Fromage & Dairy Czech Republic a.s.
Přírodní sýry polotvrdé a tvrdé Herold 12 měsíců Moravia Lacto a.s.
Přírodní sýry měkké zrající a plísňové Olomoucké tvarůžky malé A.W. spol. s r.o.
Sýry na grilování Grillami Brazzale Moravia a.s.
Tavené sýry Delicato tavený sýr 45 % TANY spol. s r.o.
Speciality DIP - řecký jogurt Limetka & Chilli Polabské mlékárny a.s.

Svaz ve středu vyhlašoval výsledky v soutěži o nejlepší mlékárenský výrobek, kterým se stal sýr Lučina Mini od firmy Savencia Fromage & Dairy Czech Republic. V 11 kategoriích hodnotilo výrobky 23 nezávislých porotců, posuzovala se nejen celková kvalita přihlášených výrobků, ale také obchodní rozšířenost nebo marketingové aktivity.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
Další zprávy