"Černoch z letáku Lidlu" se vrací. Na barvě kůže nezáleží, říká prodejce mobilů

Ekonomika Domácí Ekonomika, Domácí
2. 2. 2017 12:52
Český e-shop se v nové kampani staví proti rasistickým a xenofobním projevům, které se snesly na adresu Lidlu i samotného modela.
Alpha Dia v reklamě společnosti Lion Mobile
Alpha Dia v reklamě společnosti Lion Mobile | Foto: Lion Mobile

Praha – Model Alpha Dia, který se v Česku proslavil jako „černoch v letáku Lidlu“, se objeví v další reklamě. Stává se tváří nového designového telefonu Mi Mix pro Českou republiku.

Na reklamních fotkách ho použije tuzemská společnost Lion Mobile, která se zaměřuje na prodej a distribuci čínských telefonů ve středoevropském regionu. Firma mimo jiné provozuje e-shop xiaomimobile.cz.

Alpha Dia v reklamě společnosti Lion Mobile
Alpha Dia v reklamě společnosti Lion Mobile | Foto: Lion Mobile

E-shop se touto kampaní staví proti rasistickým a xenofobním projevům, které se snesly na adresu obchodního řetězce i samotného modela.

“Když můžeme kupovat elektroniku z Číny, nevidím důvod, proč bychom nemohli vídat reklamní fotky s černošským modelem. Přijde mi to naprosto přirozené. Na barvě kůže nebo původu nám prostě nezáleží,“ říká jednatel firmy Jiří Opletal.

„V Xiaomimobile jsme samozřejmě zvyklí komunikovat například s Číňany. Jsou to úplně odlišní lidé. Jejich zvyky, kultura nebo způsob jednání. Nemá smysl ale předstírat, že takhle odlišní lidé neexistují,“ dodává.

Čtyřiadvacetiletý Alpha Dia žije v Hamburku, narodil se v roce 1992 v Senegalu.

Reakce Lidlu na nenávist se mi líbí, považuji ji za naprosto předpisovou, říká odbornice na komunikaci na sociálních sítích Eliška Vyhnánková. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy