"Černoch z letáku Lidlu" se vrací. Na barvě kůže nezáleží, říká prodejce mobilů

Ekonomika Domácí Ekonomika, Domácí
2. 2. 2017 12:52
Český e-shop se v nové kampani staví proti rasistickým a xenofobním projevům, které se snesly na adresu Lidlu i samotného modela.
Alpha Dia v reklamě společnosti Lion Mobile
Alpha Dia v reklamě společnosti Lion Mobile | Foto: Lion Mobile

Praha – Model Alpha Dia, který se v Česku proslavil jako „černoch v letáku Lidlu“, se objeví v další reklamě. Stává se tváří nového designového telefonu Mi Mix pro Českou republiku.

Na reklamních fotkách ho použije tuzemská společnost Lion Mobile, která se zaměřuje na prodej a distribuci čínských telefonů ve středoevropském regionu. Firma mimo jiné provozuje e-shop xiaomimobile.cz.

Alpha Dia v reklamě společnosti Lion Mobile
Alpha Dia v reklamě společnosti Lion Mobile | Foto: Lion Mobile

E-shop se touto kampaní staví proti rasistickým a xenofobním projevům, které se snesly na adresu obchodního řetězce i samotného modela.

“Když můžeme kupovat elektroniku z Číny, nevidím důvod, proč bychom nemohli vídat reklamní fotky s černošským modelem. Přijde mi to naprosto přirozené. Na barvě kůže nebo původu nám prostě nezáleží,“ říká jednatel firmy Jiří Opletal.

„V Xiaomimobile jsme samozřejmě zvyklí komunikovat například s Číňany. Jsou to úplně odlišní lidé. Jejich zvyky, kultura nebo způsob jednání. Nemá smysl ale předstírat, že takhle odlišní lidé neexistují,“ dodává.

Čtyřiadvacetiletý Alpha Dia žije v Hamburku, narodil se v roce 1992 v Senegalu.

Reakce Lidlu na nenávist se mi líbí, považuji ji za naprosto předpisovou, říká odbornice na komunikaci na sociálních sítích Eliška Vyhnánková. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 10 minutami

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andre Babiš (ANO) musel kvůli zvýšenému krevnímu tlaku v úterý podstoupit zdravotní prohlídku, píše server Novinky.cz. Ruší tak svou účast na mezinárodní bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě, zastoupí ho místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

"Musel jsem navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem," vysvětlil Babiš pro Právo.

Zrušena bude také jeho účast na plánovaném jednání předsedů vlád takzvaného slavkovského formátu, tedy Česka, Slovenska a Rakouska, které bylo plánováno na okraj úterní konference.

před 12 minutami

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu za těžbu v dole Turów

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur za každý den těžby uhlí v dole Turów. Soud to uvedl na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy