Ceny v červenci zrychlily růst na 2,9 procenta. Lidé si připlatí za jídlo i bydlení

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
12. 8. 2019 9:08
Spotřebitelské ceny v červenci zrychlily meziroční růst na 2,9 procenta z červnových 2,7 procenta. Ceny tlačily vzhůru rostoucí náklady na bydlení, jako je nájemné či elektřina, ale také dražší potraviny. Informoval o tom Český statistický úřad. Analytici očekávali zrychlení inflace na 2,8 procenta. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 0,4 procenta. Podepsaly se na tom zejména dovolené, které zdražily o 24,8 procenta.
Foto: Iva Špačková

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 2,9 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Tento vývoj byl ovlivněn zejména cenami potravin a nealkoholických nápojů, kde došlo u řady výrobků ke zrychlení meziročního cenového růstu.

Ceny zeleniny byly v červenci vyšší o 34,1 procenta, z čehož ceny brambor byly vyšší o dvě třetiny. Ceny masa vzrostly o 4,5 %, uzenin o 7,0 %, sýrů a tvarohů o 5,0 %.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v červenci nadále největší vliv ceny bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o čtyři procenta, vodného a stočného shodně o 2,6 %, elektřiny o 10,4 % a zemního plynu o 3,6 %.

Druhé v pořadí vlivu byly ceny potravin a nealkoholických nápojů (nárůst o 4,1 %). Na konečné výši inflace se podílely také ceny stravování a ubytování (nárůst o 4,2 %). Například pojištění zdražovalo o 4,2 %.

"S vyšší inflací musíme počítat i v dalších měsících. Je velmi nepravděpodobné, že by se inflace mohla v blízké budoucnosti vrátit k cíli ČNB, tedy tam, kde by ji centrální banka ráda viděla. Zvlášť když i dílčí cenové indexy, které abstrahují od zásahů v podobě regulace nebo daňových změn, nenaznačují žádnou úlevu tlaku na růst cenové hladiny," vysvětluje Petr Dufek, ekonom ČSOB.

Podle něj je z pohledu ČNB v současnosti zřejmě nejvýhodnější variantou dál vyčkávat a ponechat úrokové sazby beze změny, i když finanční trhy už předjímají sérii rychlého snižování sazeb.

Meziměsíčně rostly především ceny dovolených s komplexními službami o 24,8 procenta. V oddíle bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o půl procenta. Z potravin vzrostly především ceny pekárenských výrobků a obilovin o 0,6 % a vepřového masa o 1,5 %.

Naopak v červenci zlevňovaly některé potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny zeleniny byly nižší o 3,9 %, z toho ceny brambor klesly o 15,6 % (po devět měsíců trvajícím meziměsíčním růstu) a dosáhly hodnoty 22,60 Kč/kg.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,5 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,7 %.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy